ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 1-0 : Νίκη στο φινάλε για την Κρητική ομάδα - Ανέβηκε στην 9η θέση (βίντεο)

ΟΦΗ ΑΣΤΕΡΑΣ
 clock 18:55 | 21/01/2023

Με γκολ του Περέα στο 88' με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ του Λάρσον ο ΟΦΗ λύγισε την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης και πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο 2023, ανεβαίνοντας στην 9η θέση της Super League.

Το ματς άρχισε αρκετά «μουδιασμένα» και χωρίς ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς υποψία φάσης ουσιαστικά, με τις δύο ομάδες να είναι περισσότερο προσεκτικές και «αναγνωρίζοντας» τον αντίπαλο, προσέχοντας κυρίως το να μη δεχτούν γκολ.

Τα 20 λεπτά πέρασαν με κάποιες φάσεις που προήλθαν από στατικές στιγμές κυρίως, χωρίς να απειληθούν οι τερματοφύλακες. Στο 22’ υπήρξε  ανησυχία μάλιστα, όταν ο Μανδάς στην έξοδό του βρήκε με το γόνατο τον Γιαννούλη στο πρόσωπο κι αυτός έχασε τις αισθήσεις του.

Η πρώτη πραγματική απειλή ήρθε στο 24’, όταν από κόρνερ του Αστέρα ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, στέλνοντας την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Το πρώτο 45λεπτο είχε μεγάλη «ξηρασία» φάσεων και οδηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του κυρίως με νεύρα, μαρκαρίσματα και όχι καλό ποδόσφαιρο. Η σκοπιμότητα νίκησε σε αυτό το χρονικό διάστημα και το 0-0 ήταν απλά η καταγραφή όσων έγιναν στο χορτάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ προσπάθησε να ρισκάρει λίγο περισσότερο, πιέζοντας τον αντίπαλος και δοκιμάζοντας να πάρει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης. Αλλά και πάλι ο Αστέρας ήταν καλά στημένος και δεν άφηνε χώρους για να απειληθεί.

Οι Κρητικοί είχαν φλύαρηκατοχή, χωρίς να μπορούν να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Είναι χαρακτηριστικό πως η καλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος, ήρθε μόλις λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Λάρσον να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ!

Στο 81’ δοκίμασε και ο Μοσκέρα, αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχος.

Τελικά η πίεση του ΟΦΗ απέδωσε στο 88’. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, να επιβραβευτούν για το γεγονός πως ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να επιτεθούν. Από στατική φάση που εκτελέστηκε, ο Περέα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Πετυχαίνοντας το γκολ που ήταν ξεκάθαρο πως θα κρίνει το ματς σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Θοράρινσον, Βούρος, Πασαλίδης, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (85′ Μπάκιτς), Γιαννούλης (76′ Περέα), Μπαλογιάννης (67′ Μοσκέρα), Ντικό, Τοραλ.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46′ λ.τρ. Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (90′ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61′ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (72′ Σίτο), Μπαράλες.

Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Απόδραση με Εραμούσπε(vid)