ΟΦΗ - Απόλλων Λεμεσού LIVE 0-1 (τελικό)

οφη απολλων
 clock 19:40 | 17/09/2020

Ευρωπαϊκή επιστροφή για τον ΟΦΗ μετά απο 20 χρόνια. Η κρητική ομάδα αντιμετωπίζει απόψε (17/9-20:00) στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης τον Απόλλωνα Λεμεσού για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League και το ekriti.gr θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του

Οι εντεκάδες

Με 3-5-2 θα παρατάξει τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος στην αποψινή Ευρωπαικη αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Λεμεσού.για τον β' προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Βάτερμαν θα είναι στο τέρμα και οι Μαρινάκης, Σελίμοβιτς, Βούρος τριάδα στην άμυνα. Στα ακρα οι Ουές και Γιαννούλης και κεντρικοί μέσοι οι Μεγιάδο, Νέιρα και ΣταΊκος. Στην επίθεση θα είναι δίδυμο οι Σαρντινέρο, Φιγκεϊρέδο.

Αντίθετα, ο Απόλλων Λεμεσού θα ξεκινήσει με 4-1-4-1. Στην ενδεκάδα, είναι ο γνωστός μας, από το ελληνικό πρωτάθλημα, Ντιγκινί.

Αναλυτικά η ενδεκάδα:Δημητρίου, Πέδρο, Σαλάϊ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Αγκίρε, Ματέι, Ντένιτς, Ντιγκινί, Νταμπό.

Στον πάγκο για τον Απόλλωνα βρίσκονται οι Παπαστυλιανού, Πίττας, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Χάμπος, Μπένσοπ και Βασιλείου. Εκτός αποστολής έμεινε ο Ντάνιελ Λάρσον.

19:45: Βραβεύεται από την ΠΑΕ ΟΦΗ και τον Μίλτο Ανδρεανίδη ο Κυπριακής καταγωγης παλαίμαχος παλαίμαχος  άσσος της Κρητικής ομάδας, Άκης Αγιομαμίτης

19:51: Βραβεύεται από την ΠΑΕ ΟΦΗ και τον Νίκο Νιόπλια, ο παλαίμαχος άσος του ΟΦΗ Γιώργος Βλαστός. Είχε σημειώσει το πρώτο γκολ του ΟΦΗ στην Ευρώπη, στη νίκη 1-0 επί της Χάιντουκ Σπλιτ.Σαν σήμερα στις 17/9/86!

19:55 Αρκετος ο κόσμος στα μπαλκόνια γύρω από το Γεντί Κουλέ.

19:57 Φάμπιο Μαρέκσα ο διαιτητής της αναμέτρησης

20:00 Ξεκίνησε το ματς

20:05 6' Ο ΟΦΗ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, αλλά ο Φιγκεϊρέδο καθυστέρησε και έκανε φάουλ.

20:10 Καλός ο ρυθμός του αγώνα  στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 10' ο Πέδρο σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον κλεισμένο Νταμπό.

20:13 Πριν το ματς το τεχνικό στέλεχος του ΟΦΗ και παλαίμαχος άσος, ο Νίκος Νιόπλιας, είπε: «Οι πιθανότητες είναι 50%-50%. Αν είχαμε τον κόσμο, που μας δίνει μεγάλη δύναμη, θα έλεγα ότι θα περάσουμε σίγουρα».

20:16 Στο 16' προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος ο Απόλλωνας, έφτασε η μπάλα στον Νταμπό, τον σταμάτησε ο Βούρος.

20:17: Κίτρινη κάρτα στο Γιαννούλη στο 17' για αντικανονικό μαρκάρισμα

20:20: Στο 20' έγινε μία σέντρα-σουτ από πλάγια που δεν αιφνιδίασε τον Βάτερμαν.

20:21: Κίτρινη κάρτα στο Ντένις στο 21'

20:29 Ο ΟΦΗ έχει την κατοχή στο πρώτο 30λεπτο, με 53%.

20:42: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 42'. Ο Σαρδινέρο ντρίμπλαρε στην περιοχή, έψαξε τον Φιγκεϊρέδο, εκείνος πλάσαρε, αλλά απέκρουσε ο Δημητρίου.

Ημίχρονο  Ο ΟΦΗ και ο Απόλλωνας Λεμεσού μένουν στο 0-0. Λίγες οι ευκαιρίες, η μεγαλύτερη για τους Κρητικούς στο 42'.

21:04:Ο Απόλλωνας έχει ξεκινήσει το β' μερος με αλλαγές, αφού στη θέση του Ματέι μπήκε ο Μπένσοπ και ο Πίττας στη θέση του Πέδρο.

21:08:Ο Απόλλωνας πήρε στο 50' το προβάδισμα με 1-0. Ο Νταμπό έμεινε όρθιος παρά την πίεση, γύρισε στον Ζάλαι, ο οποίος σκόραρε.

21:11 Ο Βούρος βρίσκεται στο έδαφος μετά από φάουλ του Μπένσοπ που είδε την κίτρινη κάρτα στο 54'.

21:17: Ο Μπένσοπ γύρισε στο 59' τη μπάλα προς την εστία του, ο Φιγκεϊρέδο τη πήρε και προσπάθησε να αποφύγει τον Δημητρίου, με το βοηθό του Μαρέσκα να δίνει οφσάιντ!!! Στη συνεχεια κατάλαβε το λάθος του και έδωσε ελευθερο αλλά ζημίωσε τον ΟΦΗ που μπορούσε να φτάσει στην  ισοφάριση. Φταίει ο βοηθός Περέτι, που σήκωσε σημαία, αλλά μεγαλύτερη ευθύνη έχει ο Μαρέσκα, που δεν πήρε τη φάση πάνω του.

"Συγγνώμη" από τους παίκτες του ΟΦΗ ζητούσε ο Ιταλός ρέφερι!

21:24; Στο 67' ο Στάικος αφήνει τη θέση του στον Σολίς και ο Μαρινάκης στον Ναμπί

21:36: Αλλαγή στο 78' για τον Απόλλωνα: Ο Νταμπό αποχωρεί και μπαίνει ο Γιαννιώτας.

21:38: Αλλαγή στο 80' και για τον ΟΦΗ: Ο Κοροβέσης στη θέση του Γιαννούλη.

21:39: Ο Σελίμοβιτς στο 82' σταμάτησε αντεπίθεση του Απόλλωνα και είδε την κίτρινη κάρτα.

21:42: Στο 84' ο Μεγιάδο έπεσε από φάουλ του Σακέτι, ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα.

21:47: Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα.Ο Απόλλων παίρνει την πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, κερδίζοντας με 1-0 τον ΟΦΗ