Χάντμπολ: Η εθνική γυναικών υπέκυψε στην ανωτερότητα της Γερμανίας

clock 23:57 | 07/10/2021

Με το... αριστερό ξεκίνησε η εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών τις υποχρεώσεις της στην κυρίως προκριματική φάση του EURO 2022, καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 36-10 από τη Γερμανία στην πόλη Τρίερ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τον 3ο όμιλο. Πρώτη σκόρερ της «γαλανόλευκης», που βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 17-8, αναδείχθηκε η Χατζηπαρασίδου, η οποία πέτυχε τρία γκολ.

Τα «πάντσερ» ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 2-0 και 5-2. Η Ζηνωνίδου μείωσε σε 5-3, ωστόσο ακολούθησαν τρία «αναπάντητα» γκολ των γηπεδούχων που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 8-3 στο 15΄. Η Στουγιαννίδου «έγραψε» το 10-6 στο 19΄, αλλά η Γερμανία άρχισε να «ανοίγει» τη διαφορά και προηγήθηκε 17-8 στο ημίχρονο, με την Μπέργκερ να έχει σημειώσει τα επτά από τα γκολ της «νατσιονάλμανσαφτ». Η εξέλιξη αυτή έφερε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση την εθνική, ωστόσο η έκβαση της αναμέτρησης «κλείδωσε» και τυπικά στα πρώτα 12 λεπτά του β΄ μέρους, όταν τα «πάντσερ» πέτυχαν οκτώ «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκαν 25-8, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, με το αποψινό +26 επί της εθνικής, η Γερμανία ισοφάρισε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Ιστορίας της στα προκριματικά του EURO, καθώς το 2010 είχε επιβληθεί της Ιταλίας με 45-19. Επίσης, τα δέκα γκολ που δέχθηκαν τα «πάντσερ» είναι ρεκόρ, καθώς η καλύτερη αμυντική επίδοσή τους μέχρι σήμερα ήταν τα 11 τέρματα που είχαν δεχθεί το 2018, σε εκτός έδρας αναμέτρηση των προκριματικών του Ευρωπαϊκού με τη Λιθουανία (25-11).

Διαιτητές: Στόουκς - Μπάρτλετ (Μ. Βρετανία). Παρατηρητής: Τελάντερ (Σουηδία). Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 3/3 - 2/3.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χενκ Γκρόενερ): Καλφ 4, Μπέργκερ 7, Γκρίζεελς 3, Σμέλτσερ 4, Τομάιερ, Σμιτς 1, Έκερλε, Στόλε 3, Μπελκ 1, Βάιγκελ 1, Ντέγκενχαρτ 2, Μάιντχοφ 2, Λάουενροτ 2, Σούλτσε 1, Φίλτερ, Στοκσλέντερ 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 3, Μεντεσίδου, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Γκάτζιου 1, Βασιλειάδου, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Ανδρίτσου, Μανιά, Σεβδίλη 1, Στουγιαννίδου 2, Αργυροπούλου.

* Στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» στον 3ο όμιλο, η Ολλανδία νίκησε στην πόλη Αλμέρε τη Λευκορωσία με 38-27.

Nations League: H Γαλλία στον τελικό, με μαγική ανατροπή στο β΄ μέρος (3-2 το Βέλγιο)

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το θρίλερ του ΟΑΚΑ, 91-87 την Φενέρ στο φινάλε