Μπακς - Χιτ 122-108: Έτοιμη η ομάδα του Γιάννη ενόψει playoffs! (video)

clock 10:07 | 16/05/2021

Με δύο αγώνες μέσα σε ένα 24ώρο και τα playoffs του ΝΒΑ να πλησιάζουν, ο Μάικ Μπουντεχόλζερ μπορούσε να ξεκουράσει τους βασικούς των Μιλγουόκι Μπακς απέναντι στους Χιτ, αλλά δεν τον έκανε. Αντιθέτως, παράταξε τα «ελάφια» πλήρη και με τη νίκη (122-108) έδειξε στο Μαϊάμι ότι δεν φοβάται να τους αντιμετωπίσει ακόμα και στον πρώτο γύρο της post season.Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά, προηγούμενοι ήδη από το πρώτο δωδεκάλεπτο με 44-28. Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, με τα «ελάφια» να βρίσκονται στο +19 στο ημίχρονο (70-51). Στην επανάληψη, τα «ελάφια» δεν άφηναν τους Χιτ να πλησιάσουν και τελικά πήραν μια άνετη νίκη με 122-108, στέλνοντας το μήνυμα που ήθελαν ενόψει playoffs.

Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κρις Μίντλετον και Μπριν Φορμπς με 21 πόντους έκαστος, ενώ ακολούθησε ο Τζρου Χόλιντεϊ με 20 πόντους και 10 ασίστ και ο Μπρουκ Λόπεζ με 18 πόντους.

Για τους -χωρίς Μπάτλερ- Χιτ ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν με 31 πόντους, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους 5 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 44-28, 70-51, 99-81, 122-108

Νιόπλιας: ''Ο Μπούσης με έπεισε να μείνω'' (video)

ΟΦ Ιεράπετρας - Παναχαϊκή 2-3: 'Ηττα στις καθυστερήσεις