Καβάλα-ΟΦΗ 2-0: Τον προσγείωσε ανώμαλα

clock 19:16 | 30/10/2019

Έκανε του κεφαλιού της η Καβάλα. «Χτυπώντας» από… αέρος, οι «Αργοναύτες» υπέταξαν τον φορμαρισμένο ΟΦΗ, επικρατώντας 2-0 και έβαλαν δύσκολα στους Κρητικούς ενόψει της ρεβάνς.
Οι «Αργοναύτες» (δύο κατηγορίες κάτω από τους φιλοξενούμενους) πήραν… κεφάλι για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας 2-0 εντός έδρας των φορμαρισμένων Κρητικών , αυξάνοντας αισθητά τις πιθανότητές τους για πρόκριση. Ο Κουτσούμπας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 6’ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από… βόλεϊ στην αντίπαλη περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Βασίλης Παπαδόπουλος με σκαστή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 38ο λεπτό.

Μερικό ροτέισον έκανε ο Γιώργος Σίμος, φρεσκάροντας την ομάδα του ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με την ΑΕΛ για το πρωτάθλημα.

Η Καβάλα ήταν συνολικά ανώτερη, αλλά, όπως μαρτυράει και ο… πίνακας των σκόρερ, έκανε τη μεγάλη ζημιά στο πρώτο μέρος, όπου η ομάδα από το Ηράκλειο έκανε τη χειρότερη εμφάνισή της για φέτος. Ουσιαστικά, έχοντας «χτίσει» πάνω σε αυτό το διάστημα, η Καβάλα έκανε διαχείριση στο δεύτερο μέρος, αλλά πρέπει να επισημανθεί ότι ο ΟΦΗ δεν την απείλησε επί της ουσίας.
Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 92' στο αδύναμο, σχεδόν εξ επαφής, πλασέ του Νέιρα, το οποίο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι με διπλή ευκαιρία (στη μία εξ αυτών αντέδρασε ενστικτωδώς ο Γουάλι), η Καβάλα λίγο έλειψε να φτάσει στο 3-0!
Αυτός ήταν ο επίλογος της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ να παίρνει ένα «σκληρό μάθημα» από την αξιόμαχη Καβάλα, έχοντας πλέον το δύσκολο στόχο να ανατρέψει στη ρεβάνς του Γεντί Κουλέ το 0-2 για να πάρει αυτός την πρόκριση.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιάννης Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Κουτσούμπας, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης (55' Κέρθι), Χαντί, Βόσαλικ, Λ. Ορφανίδης (73' Μελισσόπουλος), Βασίλης Παπαδόπουλος (80' Μαρκόπουλος).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Μαρινάκης, Κοροβέσης, Στάικος (59' Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Βαζ (71' Γιαννούλης), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Μάνος.