Europa League: Μπάτσκα Τόπολα - Ολυμπιακός 2-2,ΑΕΚ - Άγιαξ 1-1(vid)

OLY
 clock 21:42 | 05/10/2023

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την Σερβία, ωστόσο ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Μπάτσκα Τόπολα. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με δύο γκολ, έμειναν με δέκα παίκτες στο 70' μετά την μείωση του σκορ και στο φινάλε δέχθηκαν και την ισοφάριση.

Η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Άγιαξ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τον Αίαντα στο 30ο λεπτό με πέναλτι του Μπέρχβαϊν, όμως η Ένωση απάντησε με την κεφαλιά του Βίντα στο 74'.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός μπορεί να διαθέτει την καλύτερη άμυνα έως τώρα, αλλά στην Ευρώπη... μπάζει. Μετά τα τρία γκολ που δέχθησαν στην έδρα τους από τη Φράιμπουργκ, χάνοντας στο τέλος το παιχνίδι (3-2), η αδυναμία στα μετόπισθεν κόστισε στους «ερυθρόλευκους» μια νίκη και δύο βαθμούς, που για 90 λεπτά φαίνονταν δικά τους.

Η πειραϊκή ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στη Σερβία απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα, αλλά η αγωνιστική καθίζηση στο β΄ ημίχρονο και το λάθος του Ντόη, που άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, έφερε το τελικό 2-2, την ώρα που η Γουέστ Χαμ περνούσε νικηφόρα από τη Γερμανία (2-1 τη Φράιμπουργκ) και τέθηκε επικεφαλής του Α΄ ομίλου στο Europa League.

Η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα με προφανή στόχο να επιβάλει εξαρχής το παιχνίδι της, πιάνοντας τους γηπεδούχους «από το λαιμό» με την πίεση που τους ασκούσε σε όλο το γήπεδο. Οι Σέρβοι από την πλευρά τους επέλεξαν να αμυνθούν κι έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, που με την καλή κυκλοφορία του και τις εμπνεύσεις Φορτούνη και Ποντένσε άρχισε να πιέζει την άμυνα της Μπάτσκα Τόπολα.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» κατέγραψαν διπλή τελική, όταν ο Φορτούνης βρήκε χώρο και έκανε σουτ που κόντραρε, ο Κίνι πήρε την μπάλα σούταρε εκτός περιοχής και αστόχησε. Στο 10΄ το σουτ του Μασούρα έδιωξε με το κεφάλι ο Άντονιτς πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Ίλιτς.

Τελικά, η ανωτερότητα των παικτών του Μαρτίνεθ απέδωσε καρπούς στο 16ο λεπτό: με μια απίθανη διαγώνια μπαλιά 50 μέτρων (από τα αριστερά στα δεξιά) ο Φορτούνης βρήκε τον Ποντένσε που είχε ανοίξει την αντεπίθεση και ο οποίος με σέντρα ακριβείας έχρισε σκόρερ τον Μασούρα, που σκόραρε με κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Ίλιτς.

Μετά το 0-1 οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να ανέβουν μέτρα και σε συνδυασμό με την εκνευριστική ορισμένες φορές επιπολαιότητα των παικτών του Ολυμπιακού, που «πουλούσαν» φθηνά την μπάλα δείχνοντας ανεξήγητη βιασύνη στην πάσα, ισορρόπησαν τον αγώνα κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 31΄, με τον Ράκονιατς να προλαβαίνει τον Καμαρά και να σουτάρει από το ύψος της περιοχής πάνω από το δοκάρι.

Η ελληνική ομάδα έχασε νέα ευκαιρία με τον Ροντινέι στο 34΄ και κάπου εκεί τελείωσαν οι συγκινήσεις στο πρώτο ημίχρονο, με την αρχή του δεύτερου να θυμίζει έντονα το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Στο 55΄ ο Ίλιτς έβγαλε με τα πόδια το πλασέ του Ελ Κααμπί, αλλά δύο λεπτά αργότερα (57΄) δεν κατάφερε να αντιδράσει στο σουτ με το αριστερό του Ποντένσε, γράφοντας το 0-2.

Η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού δοκιμάστηκε στο 63΄ και εκρίθη... μετεξεταστέα, όταν από αμυντική αδράνεια ο Γιοβάνοβιτς έδωσε την ασίστ στον Ντιάκοβατς που μείωσε με κοντινό πλασέ, ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Σαν να μην έφτανε η ψυχολογία που απόκτησαν οι γηπεδούχοι, ήρθε το λάθος του (επιρρεπή σε αυτό) Ντόη, που χάνοντας το βηματισμό του άφησε τον αντίπαλο επιθετικό να πάρει μέτρα και στην επαφή που είχε μαζί του εκείνος έπεσε και ο Μπαστιέν έδειξε κόκκινη κάρτα στο 71΄, σε μια πολύ αυστηρή πάντως απόφαση, καθώς την ίδια στιγμή ο Ρέτσος έσπευδε να καλύψει.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ προσπάθησε να επέμβει στο παιχνίδι, θυσίασε τον Ελ Κααμπί για να μπει ο στόπερ Πορόσο, έβαλε και τον Αλεξανδρόπουλο στη θέση του Φορτούνη και κατόρθωσε να ανακόψει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, που πάντως κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 90΄.

Σε φάση που εκτέθηκε ξανά η άμυνα των φιλοξενούμενων, που δέχθηκε μπαλιά στην πλάτη της, ο Πάντοβιτς από κοντά εκτέλεσε τον Πασχαλάκη με κοντινό σουτ γράφοντας το τελικό 2-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπενουά Μπαστιέν (Γαλλία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 71΄ Ντόη

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πασχαλάκης

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ (Ζλάτκο Λάζετις): Ίλιτς, Τσβέτσκοβιτς, Κάλουσιτς, Άντονιτς (79΄ Βούλιτς), Πέτροβιτς, Ράντιν (), Στόγιτς, Ντάκοβατς, Στάνιτς (80΄ Πάντοβιτς), Γιοβάνοβιτς, Ράκονιατς (90΄ Βλαλούκιν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Ρέτσος, Κίνι, Καμαρά, Έσε, Φορτούνης (74΄ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (62΄ Σολμπάκεν), Μασούρας (62΄ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (74΄ Πορόσο).

Ο Βίντα κράτησε την ΑΕΚ στην κορυφή

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Άγιαξ για τον 2ο όμιλο του Europa League και δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της, μετά τη μεγάλη επιτυχία της πρεμιέρας στο Μπράιτον. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπέργκχαους στο 28΄, ενώ ισοφάρισε ο Βίντα στο 85΄. Έτσι, η Ένωση βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς, ακολουθούν Άγιαξ και Μαρσέιγ που έχουν από 2 και η Μπράιτον με έναν.

Παρουσιάζοντας ένα εντυπωσιακά νεανικό σύνολο, με μέσο όρο ηλικίας κάτω των 23 ετών, ο Άγιαξ μπήκε θαρραλέα στην «καυτή» OPAP Arena και δεν άφησε την ΑΕΚ να πιάσει το γνωστό της επιβλητικό ρυθμό. Ήταν, μάλιστα, αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 12΄, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει την προσπάθεια του Φορμπς. Στο 28΄ ο «Αίαντας» κέρδισε πέναλτι όταν ο Πινέδα ανέτρεψε τον επελαύνοντα Μπέργκβαϊν και ο Μπέργχαους ευστόχησε από τη «βούλα» για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Ένωση είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως με τον Πινέδα, όμως ήταν ο Στάνκοβιτς αυτός που την κράτησε «ζωντανή», τόσο σε ένα τετ-α-τετ (από πλάγια θέση) με τον Φορμπς στο 34΄, αλλά κυρίως με την απίθανη επέμβαση του σε σουτ του Ταχίροβιτς, με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να αλλάζει πορεία, στο 43΄. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βίντα αστόχησε σε πανέξυπνη κεφαλιά-ψαράκι και έτσι χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ.

Στο 52΄ ο Σιμάνσκι πρόλαβε τελευταία στιγμή να σώσει την ομάδα του από μια «φαρμακερή» αντεπίθεση του Άγιαξ, που είχε αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα στην επιθετική μετάβαση. Στο 65΄ η ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία με τον Γκατσίνοβιτς ο οποίος πρώτα «νικήθηκε» από τον Χόρτερ και στη συνέχεια σούταρε πάνω στο σώμα του Άβιλα, από πολύ πλεονεκτική θέση. Μετά το μέσον του β΄ ημιχρόνου, ο Αλμέιδα έριξε στο ματς κάθε διαθέσιμο «εργαλείο» που είχε στη διαθεσή του. Με φουλ επιθετικό σχήμα η ΑΕΚ βρήκε την ισοφάριση σε ένα χρονικά καθοριστικό σημείο, από σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα στο 75΄.
Στο 90΄ η ΑΕΚ ήταν έτοιμη να πανηγυρήσει τη μεγάλη ανατροπή, όταν οι παίκτες της έκλεψαν τη μπάλα και ο Γιόνσον βρέθηκε εντελώς μόνος απέναντι στον Χόρτερ από ασίστ του Μάνταλου. Όμως, ο Ολλανδός γκολκίπερ πραγματοποίησε καταπληκτική απόκρουση, κρατώντας το 1-1.

Διαιτητής: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)
Κίτρινες: Αραούχο, Βίντα, Πινέδα, Άμραμπατ - Μπρόμπεϊ, Σούταλο

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (67΄ Ρότα), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (74΄ Ελίασον), Σιμάνσκι, Πινέδα (67΄ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (79΄ Μοχαμαντί), Άμραμπατ, Αραούχο, Πόνσε (67΄ Μάνταλος)

ΑΓΙΑΞ (Μορίς Στάιν): Χόρτερ, Χάτο, Άβιλα, Σούταλο, Ρενς, Ταχίροβιτς (84΄ Φαν ντεν Μπόομεν), Μπέργκχαους, Τέιλορ, Μπεργκβάιν, Φορμπς (84΄ Φαν Άξελ Ντόνχεν), Μπρόμπεϊ (73΄ Άκπομ)
* Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμεινε ο Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη χθεσινή προπόνηση, η κατάστασή του δεν παρουσίασε κάποια βελτίωση κι έτσι η Ένωση στερήθηκε έναν από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της.

ΟΦΗ-Νταμπράουσκας: «Όταν κερδίζουμε πάμε να πάρουμε το πρωτάθλημα και όταν χάνουμε, πάμε να υποβιβαστούμε»

Γιάννης Ιωαννίδης: Ήταν όλοι εκεί να τον τιμήσουν πριν το τελευταίο του ταξίδι στη Θεσσαλονίκη