Αθλητικά

Europa Conference League: Αποκλείστηκε το τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Αρης, 2-1 την Αστάνα

Ο Άρης των δέκα παικτών ήταν συγκλονιστικός στο 2-1 επί της Αστάνα αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια, δεχόμενος το μοιραίο γκολ στο 120'.

Ο Άρης έφτασε μέχρι την πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. Νίκησε την Αστάνα αλλά το γκολ που δέχτηκε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (120' από κεφαλιά του Μπίτρι) έκανε να πάνε στράφι όλα όσα προηγήθηκαν. Με τον Άρη να απαντά στο σκορ της ήττας του στο Καζακστάν, να βάζει τα γκολ που έπρεπε με τον Μάνο και τον Σάσα, να κάνει ηρωικό ματς ακόμη κι όταν έμεινε με δέκα όταν αποβλήθηκε ο Γκαρσία στο 86'. Και τελικά να μένει εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας τόσο άδοξα. Για μια φάση στο τέλος, ενώ ήταν πολύ καλύτερος.

Άρης: Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Σάσα, Ματίγια (83' Τζέγκο), Μαντσίνι (66' Γκαρσία), Μπερτόγλιο (115' Χαΐροβιτς), Γκάμα, Μάνος (102' Μπρούνο)

Αστάνα: Νεπογκόντοφ (91' Ζαρούτσκι), Ρουκάβινα, Μπίτρι, Τομάσεβιτς, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (64' Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Μπετσιράι (46' Καντέτε), Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν (80' Αϊμπέτοφ)

Europa Conference League: Οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΚ από τη Βελέζ, 3-2 στα πέναλτι

Εργοτέλης: Στα «κιτρινόμαυρα» ο Αντόνιο Μίκο

Αθλητικά

Αγγλία: Η Σίτι πετούσε, η Γιουνάιτεντ παραπατούσε (Βίντεο)

Με δήλωση προθέσεων και δυνατοτήτων έμοιαζαν για τις ομάδες του Μάντσεστερ τα πρώτα δύο ματς της 6ης αγωνιστικής της Premier League. Την ώρα που η Σίτι κέρδιζε με 1-0 το ντέρμπι με την Τσέλσι στο Λονδίνο, η Γιουνάιτεντ πετούσε τρεις βαθμούς χάνοντας με το ίδιο σκορ από την Άστον Βίλα και μάλιστα εντός έδρας.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ η Σίτι ήταν εμφανώς ανώτερη και πήρε εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό του Champions League. Το 1-0 υπέρ της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα διαμόρφωσε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 53', ενώ η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ δεν ήταν καθόλου απειλητική.

Στο Ολντ Τράφορντ η Γιουνάιτεντ και η Άστον Βίλα έχασαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι "χωριάτες" ήταν καλύτεροι και σκόραραν με κεφαλιά του Κόρτνεϊ Χάους στο 88'. Η Γιουνάιτεντ είχε ευκαιρία να σώσει έναν βαθμό, αλλά η εκτέλεση πέναλτι από τον Μπρούνο Φερνάντες στις καθυστερήσεις ήταν τραγική. Οι γηπεδούχοι μετρούν τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς σε όλες τις διοργανώσεις και η αμφισβήτηση στο πρόσωπο του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μεγαλώνει.