Europa Conference League: Οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΚ(vid) από τη Βελέζ, 3-2 στα πέναλτι

clock 00:03 | 30/07/2021

Με μια τεράστια αποτυχία ξεκινάει τη χρονιά η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από την Βελέζ Μόσταρ στα πέναλτι και αποχαιρέτησε από… Ιούλιο την Ευρώπη!καθώς ηττήθηκε 3-2 στα πέναλτι, ενώ νίκησε 1-0 στην κανονική διάρκεια.

H AEK βρήκε το γκολ με το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο γυριστό του Πέτρου Μάνταλού. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου είχε μάλιστα τεράστια ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Ιρανός δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.

Στην διαδικασία των πέναλτι, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση των Βόσνιων, όμως ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στην επόμενη εκτέλεση βρήκε δοκάρι. Επειτα, για του φιλοξενούμενους ευστόχησε ο Μπραντάο και ο Τζαβέλλας ισοφάρισε. Στο τρίτο πέναλτι της Βελέζ, ο Στάνκοβιτς δήλωσε και πάλι παρών, με τον Σάκχοφ να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Οι Βόσνιοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Λόπες να αστοχεί μετά. Η Βελέζ σκόραρε ξανά με τον Αραούχο να αστοχεί στο τελευταίο πέναλτι που έφερε και τον αποκλεισμό της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μπακάκης (91΄ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (69΄ Λόπες), Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Γκαρσία (81΄ Αλμπάνης - 91΄ Σάκχοφ), Αραούχο, Τάνκοβιτς (62΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς (95΄ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Όβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (87΄ Ζβόνιτς), Πρσες (63΄ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95΄ Όσμιτς), Άντουσιτς (73΄ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73΄ Γκεοργκίγεβιτς)

Εργοτέλης: Στα «κιτρινόμαυρα» ο Αντόνιο Μίκο

Εθνική Νεανίδων: Ελλάδα – Σλοβακία 56-54