Παναθηναϊκός: Με ηγέτη Σλούκα και “εκτελεστή” Λεσόρ “διέλυσε” την Βαλένθια

Παναθηναϊκός
 clock 23:20 | 23/11/2023

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βαλένθια με 90-73 και έκανε την τρίτη διαδοχική του νίκη στο κλειστό του “Νίκος Γκάλης”, με τους “πράσινους” να φτάνουν τις έξι νίκες σε 10 αναμετρήσεις στην Euroleague με μπάσκετ πολλών ταχυτήτων, αλλά για τρεις περιόδους.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι “πράσινοι” έκαναν επιθετική έκρηξη σε διάστημα ενός λεπτού με τρία τρίποντα από τους Γκραντ, Μήτογλου και Γκριγκόνις χτίζοντας μια διαφορά με το καλησπέρα. Οι “νυχτερίδες” βλέποντας τους το “τριφύλλι” να έχει δώσει έμφαση στην επίθεση του βρήκαν πάσες στην αδύναμη πλευρά, με τελικούς αποδέκτες τους Πουέρτο και Ντέιβις βάζοντας έναν “πονοκέφαλο” στον Εργκίν Αταμάν. Σε ένα άρτιο επιθετικό δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (27-18) με τον Τζέριαν Γκραντ να είναι αλάνθαστος πίσω από την γραμμή των 6.75 με 3/3 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός των παικτών του Εργκίν Αταμάν δεν έπεσε, με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 6-0, αναγκάζοντας τον Μουμπρού να καλέσει time out για να σώσει την ομάδα του από τους γηπεδούχους που έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο. Μετά από την διακοπή οι Ισπανοί συγκεντρώθηκαν στην άμυνα τους και άλλαξαν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και από τις δυο ομάδες δεν επικράτησαν τα συστήματα, αλλά το άναρχο μπάσκετ καθώς ήταν ένα παιχνίδι έντονο και με αρκετό ρυθμό. Οι “νυχτερίδες” προσπάθησαν μέσα από το σετ παιχνίδι να βρουν πόντους, ενώ ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε στο “τρανζίσιον” και τις ατομικές ενέργειες του Σλούκα και του Βιλντόζα. Το ημίχρονο έκλεισε με την Βαλένθια να είναι πίσω στο σκορ με 14 πόντους (49-35), με τους παίκτες του Αταμάν να έχουν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια δεν είχε συνοχή, με τα λάθη της να δίνουν εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό, με το κλειστό του “Νίκος Γκάλης” να παίρνει “φωτιά” από την εικόνα της ομάδας του Τούρκου προπονητή. Το σύνολο του Μουμπρού δεν είχε λύσεις σε κανένα από τα δυο μισά του παρκέ, με την ομάδα του να έχει δεχτεί μερικά λεπτά πριν την λήξη της περιόδου 69 πόντους έχοντας σκοράρει 48. Η πολυφωνία των γηπεδούχων φάνηκε και στην στατιστική με τους Λεσόρ, Μήτογλου και Σλούκας να είναι διψήφιοι και τον Μαντζούκα να είναι μια ανάσα από τους 10 πόντους εκτελώντας αρκετές φορές από τα 6.75. Το σκορ της τρίτης περιόδου έκλεισε στο 72-53 δείχνοντας πως οι “πράσινοι” ήταν “υπερηχητικοί” σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη τους εικόνα στο τέλος. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου, το “τριφύλλι” βρήκε πόντους με σκοπό να μην αφήσει τους Ισπανούς να φτάσουν σε μονοψήφια διαφορά. Μετά από το ξέσπασμα της Βαλένθιας, ο Παναθηναϊκός επανήλθε στα στάνταρ του και επικράτησε με 90-73 των Ισπανών σε μια εξαιρετική βραδιά για τους “πράσινους” σε όλα τα επίπεδα άμυνας και επίθεσης.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Σλούκας, Βιλντόζα, Ναν, Μήτογλου, Λεσόρ, Γκάι, Γκραντ, Μπαλτσερόφσκι, Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας, Αντεντοκούνμπο, Γκριγκόνις

Βαλένθια (Μουμπρού): Τζοόυνς, Οτζελέγιε, Πουέρτο, Κλαβερ, Ντέιβις, Λόπεθ-Αροστέγκι, Ρίβερς, Τουρέ, Ίνγκλις, Χάρπερ, Ρόμπερτσον, Πραντίγια