Λαμία: Διπλό πρόκρισης στο «Ελ Πάσο»

λαμια
 clock 18:44 | 10/01/2023

Δια... πυρός και σιδήρου η Λαμία νίκησε με 2-1 την Καλλιθέα στο «Γρηγόρης Λαμπράκης» και με συνολικό σκορ 3-2 (μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Αθανάσιος Διάκος»), έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στους «8» του εφετινού Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Μανούσος και Μαρτίνεθ έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης για την ομάδα της Φθιώτιδας, με την Καλλιθέα να μειώνει με τον Νίλι, αλλά να μην βρίσκει γκολ ισοφάρισης για να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Στα προημιτελικά η Λαμία θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος (2-2 το πρώτο παιχνίδι).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ματς και μέσα σε ένα δίλεπτο έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο 10’ από ωραία συνεργασία, ο Νίλι επέλεξε να κάνει γύρισμα μέσα απ’ την περιοχή αντί να πλασάρει και ο Λουκίνας δεν βρήκε για... εκατοστά την μπάλα, για να σκοράρει. Στο 11’ ο Κυνηγόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντεμέτριους με ωραία κεφαλιά που πήρε περίεργη καμπύλη έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά το 25’ η Λαμία ισορρόπησε το ματς και στο 34ο λεπτό πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Από εκτέλεση φάουλ του Ρόμανιτς, ο Μανούσος έκανε ένα πρώτο κοντρόλ και μία έξοχη περιστροφή του σώματός του και με εξαιρετικό αριστερό, γυριστό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Πέντε λεπτά αργότερα (39’) η Λαμία βρήκε και δεύτερο γκολ βάζοντας τις βάσεις για την πρόκρισή της. Ο Μανούσος «έσπασε» την μπάλα στα αριστερά προς τον Τσιλούλη, εκείνος «σέρβιρε» προς τον Ρουμπέν Μαρτίνεθ κι ο τελευταίος έκανε το 2-0.

Η «απάντηση» της Καλλιθέας ήταν άμεση. Στο 41’ έπειτα από σέντρα του Κυνηγόπουλο κι άσχημο διώξιμο του Κορνέζου, ο Νίλι μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους κι έβαλε ξανά την ομάδα του «μέσα» στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλιθέα εξακολούθησε να είναι πολύ πιο επιθετική και στο 47’ είχε μία καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κυνηγόπουλου που πέρασε άουτ. Στο 54’ ο Βασιλούδης με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Νίλι μέσα στην περιοχή. Ο Ισπανός αντί να πλασάρει προσπάθησε να ψάξει τον Λουκίνα, όμως η πάσα του κόπηκε από τον Τζανετόπουλο.

Στο 73’ μετά το φάουλ του Ντεμέτριους, ο Καινούργιος σκόραρε με κεφαλιά για την Καλλιθέα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε διότι ήταν ακάλυπτος, ενώ στο 75’ ο Τσιλούλης έχασε μοναδική ευκαιρία για να «καθαρίσει» την πρόκριση της Λαμίας, πλασάροντας λίγο άουτ.

Η Καλλιθέα συνέχισε να πιέζει για να βρει γκολ ισοφάρισης και στο 82’ το σουτ του Ντεμέτριους βρήκε σε ετοιμότητα τον Σαράνοφ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κυνηγόπουλος έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν τελείωσε καλά τη φάση αν και βρέθηκε σε καλή θέση.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Κολτσίδας, Λάσκαρης - Τσιλούλης, Μαρτίνεθ
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Βασιλούδης, Κολτσίδας, Βλάχος, Καινούργιος (79’ Ρέντζας), Μπουλούλης (80’ Δούμτσης), Σαντάνα (58’ Λάσκαρης), Νίλι, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (80’ Τσιντώνης).
ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σαραμαντάς (58’ Γκοράνοβ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Τζανδάρης (58’ Ντε Βινσέντι), Νούνιες (68’ Σλίβκα), Σιμόν, Μαρτίνεθ (58’ Μπεχαράνο), Τσιλούλης, Ρόμανιτς (79’ Γιακουμάκης), Μανούσος.

ΟΦΗ: Και επίσημα παίκτης του, ο Μοσκέρα

Σκάκι: Μεγάλη επιτυχία της 15χρονης Ασημένιας Τσαπάκη του ΟΦΗ