Τένις: Ιστορική νίκη-πρόκριση για τα αδέλφια Τσιτσιπά- Στους «8» του Qatar Open η Σάκκαρη

clock 21:12 | 03/03/2021

Με το δεξί ξεκίνησαν την παρουσία τους στο διπλό του τουρνουά τένις του Ρότερνταμ τα αδέλφια Τσιτσιπά καθώς επικράτησαν των Ζιλ και Βλιέγκεν με 6-2 και 6-3.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το ελληνικό δίδυμο που πέρασε στη φάση των «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα παίξουν με τους Καμπάλ-Φαράχ είτε με τους Βάσελιν-Κοντινέν.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι Βέλγοι έκανα πρώτοι μπρέικ αλλά τα αδέλφια Τσιτσιπά απάντησαν και με νέο μπρέικ προηγήθηκαν με 4-2 πριν πάρουν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο έκαναν και πάλι μπρέικ για το 4-2 κλειδώνοντας έτσι τη νίκη καθώς στη συνέχεια πήραν τα δύο επόμενα γκέιμ με αποτέλεσμα να αναδειχθούν νικητές.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τον αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς δήλωσε πως για κάθε νίκη που θα κάνει με τον αδελφό του στο tour θα δωρίζει 3.000 ευρώ στο «Μαζί για το Παιδί».

Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Μάντισον Κις με 6-2, 6-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Qatar Total Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να κάνει δύο μπρέικ πόιντ απέναντι στην αντίπαλο της που υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

Διαβάστε: Xαρδαλιάς- Lockdown: Μόνο αυτά τα πρωταθλήματα συνεχίζουν

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ με 3-2 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 4-2 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Η Αμερικανίδα δεν μπορούσε να απαντήσει στα χτυπήματα του Νο. 25 της παγκόσμιας κατάταξης και έτσι δέχτηκε νέο μπρέικ για το 5-2. Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της η Σάκκαρη πήρε και το επόμενο γκέιμ πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη έπειτα από 68 λεπτά.

Πλέον η Ελληνίδα τενίστρια περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Σαμπαλένκα - Μουγκουρούθα για να μάθει την αντίπαλο της στη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Λαμία - ΠΑΟΚ 1-1: Για 6η σερί χρονιά στα ημιτελικά ο «Δικέφαλος του Βορρά»!(vid)

Κορωνοϊός: «Παγώνουν» πάλι τα πρωταθλήματα-Ποιά συνεχίζουν