Αθλητικά

Τένις: Ολοκληρώθηκαν τα 12 διεθνή πρωταθλήματα στο Ηράκλειο

τενις

Πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία τα 12 διεθνή βαθμολογούμενα πρωταθλήματα (6 Ανδρών και 6 Γυναικών) στο Ηράκλειο. Συμμετείχαν 801 αθλητές και αθλήτριες από 52 χώρες, εκ των οποίων 109 Ελληνικές συμμετοχές.

Στους Άνδρες ξεχώρισαν οι:

↬ Μιχάλης Περβολαράκης (ΑΟΑ Φιλοθέης)
↬ Μάρκος Καλοβελώνης (ΟΑ Αθηνών)
↬ Πέτρος Τσιτσιπάς (ΟΑ Γλυφάδας)
↬ Ελευθέριος Θεοδώρου (ΑΟΑ Φιλοθέης)
↬ Αριστοτέλης Θάνος (ΑΟΑ Ηλιούπολης)

Οι δύο τελευταίοι (Θεοδώρου - Θεοδώρου ) κέρδισαν τίτλο στο διπλό.

Στις Γυναίκες ξεχώρισαν οι:

↬ Άννα Αρκαδιανού (ΟΑ Αθηνών)
↬ Γαλάτεια Μεσοχωρίτου (ΟΑ Τούμπας)
↬ Μαρία Κάλλιστρου (ΑΕΤ Νίκη Πατρών)

Με τα προαναφερθέντα πρωταθλήματα "έκλεισε" για το 2019 ο κύκλος των 59 διεθνών διοργανώσεων που μετρούν στην παγκόσμια και Ευρωπαϊκή κατάταξη και υλοποίησε η ΕΦΟΑ με τη συμμετοχή 3000 αθλητών - αθλητριών από τις πέντε ηπείρους.

Για το νέο έτος (2020) η ομοσπονδία έχει προγραμματίσει άλλα έξι διεθνή πρωταθλήματα τζούνιορς και άλλα 12 διεθνή πρωταθλήματα Ανδρών - Γυναικών (σύνολο 77 διεθνείς διοργανώσεις)

Αθλητικά

Super league 2 : Ολο το πρόγραμμα των πλέι οφ και πλέι άουτ- Μ Τετάρτη αρχίζουν

ergo2.jpg

Η πρεμιέρα των πλέι οφ της Super league 2 οποία είναι προγραμματισμένη για τη Μεγάλη Τετάρτη 28 Απριλίου.

O Εργοτέλης θα παίξει 2 ματς στο Παγκρήτιο, με Διαγόρα και Χανιά και τα υπόλοιπα εκτός έδρας. Την 3η αγωνιστική το κρητικό ντέρμπι (9 Μαίου) ανάμεσα σε Εργοτέλη και Χανιά.

Θυμίζουμε ότι ο πρώτος ανεβαίνει απ ευθείας και ο 2ος παίζει αγώνα μπαράζ με τον πρότελευταίο της Superleague.

Αναλυτικότερα το πρόγραμμα έχει ως εξής:

• 1η αγωνιστική
Μεγάλη Τετάρτη 28 Απριλίου
Ιωνικός-Λεβαδειακός
Ξάνθη-Χανιά
Εργοτέλης-Διαγόρας

 

• 2η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Μαΐου
Χανιά-Ιωνικός
Διαγόρας-Ξάνθη
Λεβαδειακός-Εργοτέλης

• 3η αγωνιστική
Κυριακή 9 Μαΐου
Ιωνικός-Ξάνθη
Λεβαδειακός-Διαγόρας
Εργοτέλης-Χανιά

• 4η αγωνιστική
Κυριακή 16 Μαΐου
Διαγόρας-Ιωνικός
Ξάνθη-Εργοτέλης
Λεβαδειακός-Χανιά

• 5η αγωνιστική
Τετάρτη 19 Μαΐου
Ιωνικός-Εργοτέλης
Ξάνθη-Λεβαδειακός
Χανιά-Διαγόρας

Δείτε πώς διαμορφώνεται το πρόγραμμα για τις 5 αγωνιστικές των πλέι άουτ στην Σούπερ Λιγκ 2 μετά το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η πρεμιέρα -όπως και στα πλέι οφ- θα σημάνει τη Μεγάλη Τετάρτη .Θα υποβιβαστούν δύο ομάδες, η μια απ ευθείας και η άλλη μέσα από αγώνα μπαράζ.

Ακολουθεί το πρόγραμμα των 5 αγωνιστικών.

• 1η αγωνιστική
Μεγάλη Τετάρτη 28 Απριλίου
Παναχαϊκή-Απόλλων Λάρισας
Τρίκαλα-Καραϊσκάκης
Δόξα Δράμας-ΟΦΙ

 

• 2η αγωνιστική
Τετάρτη 5 Μαΐου
Καραϊσκάκης-Παναχαϊκή
ΟΦΙ-Τρίκαλα
Απόλλων Λάρισας-Δόξα Δράμας

• 3η αγωνιστική
Κυριακή 9 Μαΐου
Παναχαϊκή-Τρίκαλα
Απόλλων Λάρισας-ΟΦΙ
Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης

• 4η αγωνιστική
Κυριακή 16 Μαΐου
ΟΦΙ-Παναχαϊκή
Τρίκαλα-Δόξα Δράμας
Απόλλων Λάρισας-Καραϊσκάκης

• 5η αγωνιστική
Τετάρτη 19 Μαΐου
Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας
Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας
Καραϊσκάκης-ΟΦΙ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

European Super League: Ανακοίνωση για... αναβολή των σχεδίων

European Super League: Οι αντιδράσεις κλονίζουν τη νέα διοργάνωση-όλο το χρονικό