Μεγάλη νίκη του Ηρακλή, 1-0 τον Παναθηναϊκό

clock 21:33 | 28/11/2015

Με γκολ του Βέλιου στο 23' ο Ηρακλής πέτυχε τη σπουδαιότερη φετινή νίκη του επικρατώντας με 1-0 στο Καυταντζόγλειο του Παναθηναϊκού.οι πράσινοι στο ντεμπούτο του Στραπατσόνι στον πάγκο τους δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο.
Το προβάδισμα των γηπεδούχων θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, αν ο Μπουλούτ δεν είχδε παρασυρθεί από τον ενθουσιασμό του σε δύο περιπτώσεις στο 15΄ και το 44΄ (τραγικό λάθος της άμυνας του ΠΑΟ). Επίσης, πολύ καλή ευκαιρία χάθηκε και με τον Ρομάνο στο 39΄, απέναντι σ΄έναν Παναθηναϊκό που είχε να αντιπαρατάξει μια «έκλαμψη» σε συνδυασμό Μπεργκ-Καρέλη και σουτ του τελευταίου που έφυγε λίγο άουτ.

Πιο δραστήριος μπήκε στο β΄ ημίχρονο ήταν ο Παναθηναϊκός, κάτι φυσιολογικό αφού αυτός κυνηγούσε το σκορ. Η υπεροχή του, όμως, δεν μεταφράστηκε σε ευκαιρίες, ούτε καν σε απειλητικές καταστάσεις με εξαίρεση μόνο το σουτ του Καρέλη στο 49΄ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέρασε μισή ώρα αγώνα όταν ξανά ο Καρέλης με τακουνάκι «ανησύχησε» ξανά τον Χουάντερσον.

Γενικά, όμως, ο Ηρακλής είχε υπό απόλυτο έλεγχο το ρυθμό της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στη νίκη, γιορτάζοντας ιδανικά τα γενέθλιά του. Σαν σήμερα πριν απο 107 χρόνια «γεννήθηκε» ο «Γηραιός»!

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Κίτρινες: Βέλλιος, Μπουκουβάλας΄, Χουάντερσον, Χαντί - Ζέκα, Καρέλης, Μπεργκ, Νίνης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Μπουλούτ (76΄ Χαντί), Βέλλιος, Ρομάνο (87΄ Περόνε), Πασάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος (73΄ Μαρινάκης), Ταυλαρίδης, Αμπέντ (86΄ Κλωναρίδης), Σάντσεθ, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Μπεργκ, Ατζαγκούν (58΄ Νίνης), Καρέλης.