Γυναικείο ποδόσφαιρο: Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ, 2ος ο Εργοτέλης και 4ος ο ΟΦΗ

εργοτελης
 clock 21:03 | 20/05/2023

Με την ολοκλήρωση των πλέι οφ της Α' Εθνικής Γυναικών τρεις ομάδες της Κρήτης φιγουράρουν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Εργοτέλης, ΡΕΑ και ΟΦΗ ακολουθούν τον “αιώνιο” πρωταθλητή ΠΑΟΚ αποδεικνύοντας το (υψηλό) επίπεδο της Κρήτης στο γυναικείο ποδόσφαιρο.

Δευτεραθλητής ο Εργοτέλης στις γυναίκες

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής η γυναικεία ομάδα του Εργοτέλη. “Θύτης” τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν με 4-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Κρητική ομάδα αγωνίσθηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής της Γιαννακούλη στο 47ο λεπτό επειδή ανέτρεψε τη Μπαρμπόσα εκτός περιοχής, ενώ ήταν (και) τελευταία παίκτρια.

Ο χορός των γκολ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό με την Κωστοπούλου που άνοιξε το σκορ (1-0) για τις γηπεδούχες. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44′) η Μπουζίνου διπλασίασε (2-0) τα τέρματα των Τρικάλων.

Τα υπόλοιπα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τη Μπαρμπόσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να δίνει αέρα τριών τερμάτων (3-0) στις γηπεδούχες. Η Ζέρβα μείωσε στο 63ο λεπτό σε 3-1 για να διαμορφώσει στο φινάλε το τελικό 4-1 η Νάση, η οποία είχε περάσει ως αλλαγή στο 85ο λεπτό.

Με νίκη επί του ΟΦΗ η φιέστα τίτλου του ΠΑΟΚ

Με νίκη πανηγύρισε τον τίτλο η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, η οποία επικράτησε στην Τούμπα του ΟΦΗ με 3-1 στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Άνετη επικράτηση στη Λάρισα η ΡΕΑ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε η φετινή αγωνιστική περίοδος για τη ΡΕΑ. Η ομάδα του Ρεθύμνου στο τελευταίο της φετινό παιχνίδι επιβλήθηκε με 4-1 της ΑΕΛ εκτός έδρας.

Συνοπτικά η εικόνα της τελευταίας αγωνιστικής στα πλέο οφ και η τελική βαθμολογία της πρώτης εξάδας του πρωταθλήματος: