5-0 η Βαλένθια τη Βασιλεία και η Ελλάδα στη 12η θέση!

clock 01:22 | 11/04/2014

Η Βαλένθια συνέτριψε την Βασιλεία με 5-0 στην παράταση και είναι αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League. Στο 70' ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου ματς, που ήταν 3-0, και πήγαν το παιχνίδι στην παράταση κατά τη διάρκεια της οποίας σημείωσαν άλλα δυο γκολ! Πιο συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε ο Αλκάθερ στο 38' και το 2-0 έκανε ο Βάργκας στο 42'. Οι "νυχτερίδες" έδειξαν να πιστεύουν στην ανατροπή και συνέχισαν με τον Αλκάθερ να σκοράρει ξανά στο 70', να κάνει το 3-0 και να στέλνει την ομάδα του στην παράταση. Ο Αλκάθερ δεν σταμάτησε όμως εκεί και στο 113' έκανε χατ τρίκ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0 ενώ το τελικό 5-0 έκανε ο Μπερνάτ στο 118. Ενώ το παιχνίδι είχε και δυο κόκκινες κάρτες με τον Ντίας να αποβάλλεται  στο 101' με απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα και τον Σάουρο στο 105' να τον ακολουθεί  με δεύτερη κίτρινη σε διάστημα δύο λεπτών. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βαλένθια με τη νίκη αυτή επί της Βασιλείας έκανε μεγάλο δώρο στην Ελλάδα που παραμένει στη 12η θέση!

Βαλένθια (Πίτσι): Γκουάιτα, Ματιό (81' Κόστα), Περέιρα (109' Πιάτι), Κεϊτά, Φουέγο, Φεγκουλί, Παρέχο, Μπερνάτ, Καρτάμπια (76' Ζόνας), Βάργκας, Αλκάθερ

Βασιλεία (Γιακίν): Ζόμερ, Σαφάρι (116' Έμπολο), Σάουρο, Σερ, Τσάκα, Ντ. ΝΤέγκεν (61' Αλίτζι), Ντελγάδο (53' Σιό), Ντίας, Ντιέ, Φρέι, Ελ Νενί