Παναιτωλικός – Άντερλεχτ 1-2: Φιλική ήττα στο Ηράκλειο (vid)

panaitvlikos
 clock 17:54 | 06/12/2022

Φιλική ήττα (2-1) για τον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο από την Άντερλεχτ όπου τραυματίστηκε ο Μιχάλης Μπακάκης.

Στο 6’ μετά την ωραία ενέργεια του Σίλβα, ο Μουρίγιο τελείωσε υπέροχα τη φάση για το 1-0. Στο 25ο λεπτό μετά το λάθος του Λιάβα, ο Ανέστης είπε όχι στον Σίλβα και κράτησε το 1-0.

Ένα λεπτό μετά (26’), είχαμε την πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Καρέλη, για τον Παναιτωλικό. Ο επιθετικός της ομάδας του Αγρινίου είχε και ένα τακουνάκι που πέρασε άουτ στο 34’. Στο 36’ ο Νταγκό με υπέροχη ατομική ενέργεια βρέθηκε φάτσα με το 1-1 αλλά ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ είπε όχι. Στο 43’ ο Ανέστης είπε και πάλι όχι στον Σίλβα.

Το δεύτερο ημίχρονο με δυο καλές κεφαλιές Σίλβα (50’), Ξενιτίδη (60’) ενώ στο 63’ ο Καρέλης είχε προβολή στην κίνηση με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει τη μεγάλη φάση. Στο 84’ η Άντερλεχτ άγγιξε το 2-0 με τον Ρεφαέλοφ αλλά ο Ανέστης έβγαλε με τα πόδια τη σέντρα σουτ.

Για την Άντερλεχτ ο Άρνσταντ στο 87’ με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-2 αλλά δύο λεπτά μετά ο Σενγκέιλα μείωσε σε 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

@Μόλις έξι λεπτά έπαιξε ο Μιχάλης Μπακάκης κόντρα στην Άντερλεχτ καθώς έγινε αναγκαστική αλλαγή μετά από τραυματισμό που υπέστη στο γόνατο.

Ο 31χρονος ακραίος μπακ της ομάδας του Αγρινίου δεν πάτησε καλά με αποτέλεσμα να μείνει στο έδαφος και έπιανε το πρόσωπό του μέχρι να αποχωρήσει, κάτι που αποτυπώνει την ανησυχία και του ίδιου για την κατάστασή του. Εκφράζονται φόβοι πως υπέστη ρήξη χιαστού.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Μάρτενσον, Φλόρες, Κολοβός, Νταγκό, Μόρσεϊ, Καρέλης. Έπαιξαν και οι Σενγκέιλα, Ξενιτίδης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Πέδρο, Βαρόνε, Τσιγγάρας, Αναστασόπουλος.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Βαν Κρομπρουγκ (62΄Κοούζεμανς), Μουρίγιο, Ντελκρουά, Σαντικί, Μπουτέρα, Ντιαβαρά, Βερσαρέν (46΄Άρμστααντ), Ασιμέρου (46΄Ραφαέλοφ), Στρόκενς, Φάμπιο Σίλβα, Ελ Χατζ.

Μουντιάλ 2022: Η τρομερή επίδοση της Κροατίας σε νοκ – άουτ ματς

Μουντιάλ 2022: Το ιδιαίτερο ρεκόρ της Βραζιλίας