Παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach Handball : Στους «8» οι Εθνικές ομάδες ανδρών-γυναικών

εθνικη beach handball
 clock 14:20 | 23/06/2022

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball που διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center, προκρίθηκε η Εθνική ομάδα Ανδρών, καθώς μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε στα πέναλτι της Ισπανίας, πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη και συνεχίζει να ζει το όνειρο...

Η πρώτη περίοδος ήταν απογοητευτική για την Εθνική, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-20. Στην δεύτερη περίοδο, όμως, το πάθος... περίσσευε από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Με εξαιρετική άμυνα και γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ισοφάρισε σε 19-19 κι έστειλε το ματς στο «χρυσό γκολ». Εκεί ο Λαδάκης ήταν πολύ ψύχραιμος, σκόραρε και «έστειλε» το ματς στα πέναλτι.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία, οι Ελληνες διεθνείς, απεδείχθησαν ψυχραιμότεροι, επικράτησαν με 9-8 και πήραν την σπουδαία νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Το βραδυ (20:30-ΕΡΤSPORTS 2), η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη και με νίκη θα έρθει ακόμη πιο κοντά στο όνειρο της διάκρισης.

Τα σετ: 20-30, 20-19, 9-8
Ελλάδα (Λαζαρίδης): Λαδάκης 11, Μπόσκος 5, Γ.Ελευθεριάδης 10, Καραγκιοζόπουλος 4, Τσαναξίδης 14, Μπάτζιος, Θεοδώρου 5, Β. Ελευθεριάδης, Γουργούμης, Παπάζογλου.
Ισπανία (Μπάγκο): Ντοντέρις Βάργκας 4, Μολέρο 14, Νογκάλες 4, Λόπεθ 2, Μουνιόθ, Λούκε Ρομέρο 14, Βιγιέγκας 15, Μοντόρο2, Σεραντίγια 2, Καρκές
Διαιτητές: Καρντόνε - Μανουέλε (Ιταλία). Αποκλεισμοί: 2-3.

Η εθνική γυναικών στις «8»

Σε υγιεινό... περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τις Ηνωμένες Πολιτείες η Εθνική Γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 2-0 των ΗΠΑ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος beach handball.

Η Εθνική Γυναικών ήταν ασταμάτητη... και επικράτησε στην πρώτη περίοδο με 21-18 και στην δεύτερη με 23-14.

Μετά την επιτυχία των Ανδρών επί της Ισπανίας, και οι δύο ομάδες μας έχουν προκριθεί στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος