Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πότε αγωνίζονται (ημέρα και ώρα) οι Έλληνες στο Τόκιο

ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΙΒΟΣ

Η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, από 83 αθλητές και αθλήτριες (οι 13 στην υδατοσφαίριση ανδρών) σε 17 συνολικά αθλήματα.

Αρχή με Στέφανο Ντούσκο, Αννέτα Κυρίδου και Ευαγγελία Ψάρρα την Παρασκευή 23 Ιουλίου στην κωπηλασία και την τοξοβολία.

Πρώτος θα μπει στη μάχη Στέφανος Ντούσκος στο μονό σκιφ, με τις προκριματικές σειρές που αρχίζουν στις 02:30 το πρωί ώρα Ελλάδας (08:30 τοπική). Μια ώρα αργότερα (03:30) σειρά της Ανέτας Κυρίδου στο μονό σκιφ γυναικών, ενώ την ίδια ώρα η Ευαγγελία Ψάρρα θα ξεκινήσει τσην 6η συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον αγώνα του ατομικού στην τοξοβολία.

Η Ιαπωνία είναι έξι ώρες μπροστά από την Ελλάδα. Το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι σε ώρες Ελλάδας.

Το πρόγραμμα της ελληνικής αποστολής
(Σε ώρες Ελλάδας)

Παρασκευή 23 Ιουλίου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (02:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (03:45)

Αννέτα Κυρίδου (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (03:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (04:05)

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)
03:30-10:45. Το αγώνισμα θα συνεχιστεί στις 27, 28, 29 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιουλίου.

Σάββατο 24 Ιουλίου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος άνευ)
Σειρές (03:50). Κυριακή 25 Ιουλίου Ρεπασάζ 1 (03:50), Τρίτη 27 Ιουλίου Ημιτελικοί Α/Β 1 (4:58), Ημιτελικοί Α/Β 2 (5:08), Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός Α’-Αγώνας μεταλλίων (03:30), Τελικός Β’ (04:50).

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)

Πετρουνιας
Πετρουνιας

Σάββατο 24 Ιουλίου – Προκριματικός (03:00-08:30-13:30)Τελικός – Δευτέρα 2 Αυγούστου (11:00).

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – (05:00)

ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς Απλό ανδρών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Μαρία Σάκκαρη Απλό γυναικών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Προκριματικός (13:02)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Προκριματικός (13:28)

Κυριακή 25 Ιουλίου

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ

Φανή Τζέλη (-57 κ.) Γύρος των «16» (04:00-07:30), Προημιτελικά (08:00-09:30), Ημιτελικά (10:00 και 10:30). Ρεπασάζ (13:00 και 13:30). Για χάλκινο μετάλλιο (14:30 και 15:00). Για χρυσό μετάλλιο (15:30).

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Αεροβόλο Πιστόλι 10μ. Προκριματικός (03:00), Τελικός (5:15)

κορακακη σκοποβολη χρυσο μεταλλιο
κορακακη σκοποβολη χρυσο μεταλλιο

Νίκος Μαυρομάτης Skeet Προκριματικός 1η ημέρα (03:30)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 09:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Τελικός (04:30)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Ημιτελικός (04:40)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Προκριματικός (14:19)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Προκριματικός (15:10)

Δευτέρα 26 Ιουλίου

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Περικλής Ηλίας – (09:00)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Δώρα Γκουντούρα – Σπάθη ατομικό (03:00)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Νίκος Μαυρομάτης: Προκριματικός 2η ημέρα (04:00), Τελικός (09:50)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 08:35 (3η, 4η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ουγγαρία-Ελλάδα (05:30)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Τελικός (04:30)

αννα ντουντουνακη
αννα ντουντουνακη

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Ημιτελικός (05:31)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Τελικός (06:05)

Τρίτη 27 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ
Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) (05:00)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 7:05 (1η, 2η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ιταλία-Ελλάδα (09:30)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Τελικός (04:59)

Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Προκριματικός (14:37)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Προκριματικός (14:37)

Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.) (05:00)

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) Γύρος «16» (Τετάρτη 28 Ιουλίου)

tsitsipas-sakkari
tsitsipas-sakkari

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (3η, 4η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:15 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Πέμπτη 29 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Πιστόλι 25μ. Προκριματικός (03:00).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:20 (10η, 11η και 12η Κούρσα)

Γιάννης Μιτάκης – FINN Από τις 08:35 (5η, 6η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 07:05 (10η, 11η και 12η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:15 (7η, 8η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 09:05 (3η, 4η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ιαπωνία (12:20)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Τελικός (04:30)

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Προκριματικός (14:28)

Παρασκευή 30 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη τελικός (08:50)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (9η, 10η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Ραφαέλα Σπανουδάκη 100μ – Α’ Γύρος (05:40-06:28)

Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν – Προκριματικός (13:05)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Τελικός (05:16)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Τελικός (05:16)

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Προκριματικός (13:02)

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Προκριματικός (15:50)

Σάββατο 31 Ιουλίου

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Θοδωρής Ιακωβίδης (-96κ.) Β’ Όμιλος (05:50), Α’ Όμιλος 13:50.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (7η, 8η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία – Προκριματικός (03:30 Α’ Γκρουπ-04:55 Β’ Γκρουπ)

Κώστας Φιλιππίδης Επί Κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ. εμπ. (Γ) Α’ Γύρος (04:45-05:17)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος – Προκριματικός (13:10)

miltos-tentoglou
miltos-tentoglou

ΠΟΛΟ

Νότια Αφρική-Ελλάδα (13:50)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Ημιτελικός (05:11)

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Τελικός (05:43)

Κυριακή 1 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 09:05 (9η, 10η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 6:15 (7η, 8η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Βούλα Παπαχρήστου τελικός τριπλούν (14:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία – Προκριματικός (03:10 Α’ Γκρουπ, 04:40 Β’ Γκρουπ)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)

golomeev
golomeev

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Τελικός (05:36)

Δευτέρα 2 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Προκριματικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 08:35

ΣΤΙΒΟΣ

Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Χρήστος Φραντζεσκάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Ραφαέλα Σπανουδάκη 200μ. – Α’ Γύρος (04:30-05:18)

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία Τελικός (14:00)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος Τελικός (04:20)

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-ΗΠΑ (05:30)

Τρίτη 3 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη) Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης – FINN Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν – Προκριματικός (03:00)

Ειρήνη Βασιλείου 400μ. – Προκριματικός (03:45-04:25)

βασιλειου  ειρηνη
βασιλειου ειρηνη

Κώστας Δουβαλίδης 110μ. εμπ. – Α’ Γύρος (13:10-13:42)

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 50χλμ. βάδην – Τελικός (23:30)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Κώστας Φιλιππίδης Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία Τελικός (14:35)

Τετάρτη 4 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Τελικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Κούρσα μεταλλίων 08:33

ΠΟΛΟ

Προημιτελικοί (08:00, 09:30, 12:20, 13:50)

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) (05:30-07:00) Φάση των «16» και προημιτελικά.

ΣΤΙΒΟΣ

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Στεφανίδη
Στεφανίδη

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν Τελικός (05:00)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Α’ Γύρος-Προημιτελικά (05:00-07:30). Ημιτελικά (12:15-12:40).

Mαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) Ρεπασάζ (05:00-07:30), Τελικοί 14:45-15:30.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30)

ΣΤΙΒΟΣ

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Παναγιώτα Τσινοπούλου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Κυριακή Φιλτισάκου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

ΠΟΛΟ

Θέσεις 5-8 (08:00 και 12:20), Ημιτελικοί (09:30 και 13:50)

Σάββατο 7 Αυγούστου

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Ρεπασάζ (12:45), Τελικοί (13:30-15:00)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Ελεύθερο Πρόγραμμα (13:30)

Κυριακή 8 Αυγούστου

ΠΟΛΟ

Θέσεις 7-8 (03:30), Θέσεις 5-6 (05:00), για χάλκινο μετάλλιο (07:40), για χρυσό μετάλλιο (10:30).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Εθνική μπάσκετ νέων ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Hράκλειο, 88-49 την Ουκρανία(video)

Κύπελλο Ελλάδας: Η προκήρυξη και πότε μπαίνουν οι «μεγάλες» ομάδες

Αθλητικά

Εργοτέλης: Ημερίδα με Νέτο Γκουερίνο

gkoyerino.jpg

Επιμορφωτική ημερίδα διοργανώνει την επόμενη Κυριακή (26/09) ο Εργοτέλης. Την ημερίδα θα τιμήσει με την παρουσία του ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Νέτο Γκουερίνο.

Ο Βραζιλιάνος (και πολιτογραφημένος Έλληνας) πρωτοήρθε στη χώρα μας το μακρινό 1974 για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, τη φανέλα του οποίου φόρεσε με απόλυτη επιτυχία για δέκα έτη. Το 1984 μεταπήδησε στον Απόλλωνα Καλαμαριάς όπου αγωνίσθηκε για δύο σεζόν ολοκληρώνοντας την καριέρα του σε ηλικία 36 ετών.

Έχει πολιτογραφηθεί Έλληνας και ζει με την οικογένειά του στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης. Η ενημέρωση του ΓΣ Εργοτέλης για την ημερίδα αναφέρει σχετικά:

«Με μία ενδιαφέρουσα επιμορφωτική ημερίδα η οποία θα πραγματοποιηθεί στο κηποθέατρο “Ν. Καζαντζάκης” την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου στις 18:30, θα “ανοίξει” επίσημα τη νέα αγωνιστική χρονιά ο ΓΣ Εργοτέλης.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα γίνει παρουσίαση της οργάνωσης και της λειτουργίας της Ακαδημίας Εργοτέλη καθώς και των τμημάτων υποδομής από τον τεχνικό διευθυντή της Ακαδημίας Κώστα Καλπακίδη, θα μιλήσει ο ψυχολόγος-επικοινωνιολόγος Αχιλλέας Υφαντίδης με θέμα “προπονώντας παιδιά στην ψηφιακή εποχή”, ενώ θα πραγματοποιηθεί εισήγηση από τον εργοφυσιολόγο Νίκο Κουνδουράκη με θέμα την αθλητική διατροφή.

 

Στο περιθώριο της εκδήλωσης θα τιμηθεί ο προπονητής Ζήσης Νιόπλιας ο οποίος μετά από 20 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην Ακαδημία Εργοτέλη, αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.

Θα πραγματοποιηθούν χαιρετισμοί από τον πρόεδρο του Συλλόγου Γιώργο Στειακάκη, τον γενικό διευθυντή της ΠΑΕ Γιώργο Τουτζάρη, από τον προπονητή της πρώτης ομάδας Νίκο Μπαδήμα, καθώς και από επίσημους φορείς της πόλης.

Η εκδήλωση θα κλείσει με την παρουσίαση των ομάδων των Νέων Εργοτέλη, των Καναριών, του Μαρτινέγκο, των Γυναικών και της ομάδας Μπάσκετ του Συλλόγου.»

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

ergotelis_afrisa_ekdilosis
ergotelis_afrisa_ekdilosis

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Εργοτέλης: Επαγγελματίας ο Δασκαλάκης

Νιόπλιας: «Πολύ δυνατή στο μεσοεπιθετικό κομμάτι η ΑΕΚ» (video)

ESPA BANNER