Αθλητικά

Ολυμπιακοί αγώνες: Η ελληνική Ολυμπιακή ομάδα για το Τόκιο

Τόκιο Ολυμπιακοί Αγώνες

Τους 83 αθλητές και αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020 συμπλήρωσε η χώρα μας, μετά την τελευταία πρόκριση του Περικλή Ηλία στην Ορεινή Ποδηλασία και ενώ απομένει να ξεκαθαρίσει η θέση της Αργυρώς Αφράτη. Τα περισσότερα μέλη έχει ο στίβος, αφού μετέχουν 20 αθλητές/τριες, ακολουθεί η Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης των Ανδρών (13), ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12.

Η ομοσπονδία με τους περισσότερους αθλητές (34) είναι η ΚΟΕ, που έχει 12 στην κολύμβηση, 9 στην καλλιτεχνική κολύμβηση, αλλά και 13 στην εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. 

Η Αιμιλία Τσουλφά στα 48 της είναι η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας, ενώ η Ευαγγελία Ψάρρα, στα 47 της μετέχει για 6η φορά στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη (2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020). 

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η δεύτερη φορά μετά το 1992 που η Ελλάδα θα έχει λιγότερους από 100 αθλητές. Στη Βαρκελώνη μετείχε με 70 και, από εκεί και πέρα, στην Ατλάντα το 1996 με 120, στο Σίδνεϊ το 2000 με 139, στην Αθήνα το 2004 με 436 (η μεγαλύτερη συμμετοχή), στο Πεκίνο το 2008 με 152, στο Λονδίνο το 2012 με 103 και στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016 με 93 αθλητές.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ

ΣΤΙΒΟΣ (20)

Άνδρες

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης

50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης ,Εμμανουήλ Καραλης

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης ,Χρήστος Φραντζεσκάκης

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης

 

Γυναίκες
100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου
Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη
20χλμ. βάδην: Αντιγκόνη Ντρισμιώτη
20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου
20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου
400μ.: Ειρήνη Βασιλείου

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)
Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών:
Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, 
Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, 
Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, 
Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)
Άνδρες
Κριστιάν Γκολομέεβ - 50μ ελεύθερο
Απόστολος Χρήστου - 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
Ανδρέας Βαζαίος - 200μ μεικτή
Απόστολος Παπαστάμος - 200/400μ μεικτή
Κώστας Εγγλεζάκης - 800μ ελεύθερο
Δημήτρης Μάρκος - 800μ ελεύθερο
Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου - 4Χ100μ μεικτή ανδρών
Άλκης Κυνηγάκης - ανοιχτή θάλασσα

Γυναίκες
Άννα Ντουντουνάκη - 100μ πεταλούδα
Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου - 4Χ100μ μεικτή mixed

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)
Ομαδικό
Μαρία Αλζιγκούζη - Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)
Ανδρες
Βύρωνας Κοκκαλάνης - RSX ανδρών
Γιάννης Μιτάκης - φιν
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής - 470 ανδρών

Γυναίκες
Κατερίνα Δίβαρη - RSX γυναικών
Βασιλεία Καραχάλιου - ράντιαλ
Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά - 470 γυναικών

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)
Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου - δίκωπος
Στέφανος Ντούσκος - σκιφ
Αννέτα Κυρίδου - σκιφ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης - ποδηλασία δρόμου
Χρήστος Βολικάκης - ποδηλασία πίστας
Περικλής Ηλίας - ορεινή ποδηλασία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)
Άννα Κορακάκη - 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
Νίκος Μαυρομάτης - σκιτ

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)
Στέφανος Τσιτσιπάς - απλό, μεικτό
Μαρία Σάκκαρη - απλό, μεικτό

ΠΑΛΗ (2)
Μαρία Πρεβολαράκη - 53κ
Γιωρίκας Πιλίδης - ελευθέρα 65κ.

ΤΖΟΥΝΤΟ (2)
Αλέξης Ντανατσίδης - 81κ
Ελισάβετ Τελτσίδου - 70κ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)
Ευαγγελία Ψάρρα - ατομικό

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)
Λευτέρης Πετρούνιας - ενόργανη, κρίκους

ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)
Δώρα Γκουντούρα - σπάθη

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (1)
Παναγιώτης Γκιώνης - απλό

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ (1)
Φένια Τζέλη - 57 κιλά

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ (1)
Θοδωρής Ιακωβίδης -96κ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Copa America: Τροπαιούχος η Αργεντινή στο Μαρακανά, 1-0 τη Βραζιλία!

Μπαράζ Γ Εθνικής: Με Κηφισιά βγάζει την ...υποχρέωση ο Ηρόδοτος

Αθλητικά

Εργοτέλης: Ημερίδα με Νέτο Γκουερίνο

gkoyerino.jpg

Επιμορφωτική ημερίδα διοργανώνει την επόμενη Κυριακή (26/09) ο Εργοτέλης. Την ημερίδα θα τιμήσει με την παρουσία του ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Νέτο Γκουερίνο.

Ο Βραζιλιάνος (και πολιτογραφημένος Έλληνας) πρωτοήρθε στη χώρα μας το μακρινό 1974 για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, τη φανέλα του οποίου φόρεσε με απόλυτη επιτυχία για δέκα έτη. Το 1984 μεταπήδησε στον Απόλλωνα Καλαμαριάς όπου αγωνίσθηκε για δύο σεζόν ολοκληρώνοντας την καριέρα του σε ηλικία 36 ετών.

Έχει πολιτογραφηθεί Έλληνας και ζει με την οικογένειά του στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης. Η ενημέρωση του ΓΣ Εργοτέλης για την ημερίδα αναφέρει σχετικά:

«Με μία ενδιαφέρουσα επιμορφωτική ημερίδα η οποία θα πραγματοποιηθεί στο κηποθέατρο “Ν. Καζαντζάκης” την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου στις 18:30, θα “ανοίξει” επίσημα τη νέα αγωνιστική χρονιά ο ΓΣ Εργοτέλης.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα γίνει παρουσίαση της οργάνωσης και της λειτουργίας της Ακαδημίας Εργοτέλη καθώς και των τμημάτων υποδομής από τον τεχνικό διευθυντή της Ακαδημίας Κώστα Καλπακίδη, θα μιλήσει ο ψυχολόγος-επικοινωνιολόγος Αχιλλέας Υφαντίδης με θέμα “προπονώντας παιδιά στην ψηφιακή εποχή”, ενώ θα πραγματοποιηθεί εισήγηση από τον εργοφυσιολόγο Νίκο Κουνδουράκη με θέμα την αθλητική διατροφή.

 

Στο περιθώριο της εκδήλωσης θα τιμηθεί ο προπονητής Ζήσης Νιόπλιας ο οποίος μετά από 20 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην Ακαδημία Εργοτέλη, αποσύρθηκε από την ενεργό δράση.

Θα πραγματοποιηθούν χαιρετισμοί από τον πρόεδρο του Συλλόγου Γιώργο Στειακάκη, τον γενικό διευθυντή της ΠΑΕ Γιώργο Τουτζάρη, από τον προπονητή της πρώτης ομάδας Νίκο Μπαδήμα, καθώς και από επίσημους φορείς της πόλης.

Η εκδήλωση θα κλείσει με την παρουσίαση των ομάδων των Νέων Εργοτέλη, των Καναριών, του Μαρτινέγκο, των Γυναικών και της ομάδας Μπάσκετ του Συλλόγου.»

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

ergotelis_afrisa_ekdilosis
ergotelis_afrisa_ekdilosis

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Εργοτέλης: Επαγγελματίας ο Δασκαλάκης

Νιόπλιας: «Πολύ δυνατή στο μεσοεπιθετικό κομμάτι η ΑΕΚ» (video)

ESPA BANNER