Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη

Σακκαρη

Αν και πήρε το πρώτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ελίνα Σβιτόλινα και έχασε με 2-1 σετ για να μεινει εκτός προημιτελικών τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2020 του Τόκιο.

,Η Μαρία Σάκκαρη νούμερο 19 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ 7-5 με επική ανατροπή, αλλά έχασε τα δύο επόμενα με 6-3 και 6-4 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο απλό γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων εστιάζοντας πλέον στο μικτό διπλό με παρτενέρ φυσικά τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Στο πρώτο σετ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-3 και 1-4, η Μαρία Σάκκαρη με ένα εντυπωσιακό 4-0 σερί στα γκέιμ πέρασε μπροστά και παρότι η αντίπαλός της ισοφάρισε ξανά με μπρέικ (5-5), η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το τρίτο της μπρέικ στο πρώτο σετ και το κέρδισε με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Σβιτολίνα έκανε με το...καλημέρα μπρέικ και έφτασε στην κατάκτησή του με 6-3, αν και η Σάκκαρη έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο ένατο γκέιμ, αλλά δεν κατάφερε να το κερδίσει και να επιστρέψει.

Στο τρίτο σετ η Ουκρανή έκανε γρήγορα το μπρέικ, η Σάκκαρη όμως απάντησε (3-3), αλλά κάπου εκεί έχασε το...μυαλό της από τα διαδοχικά λάθη της επόπτριας. Η Ουκρανή έκανε μπρέικ, το κράτησε και έφτασε στη νίκη (6-4).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στους «16» ο Στέφανος Τσιτσιπάς, 2-0 τον Τιαφό!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ισοπαλία (6-6) για την Εθνική πόλο με την πανίσχυρη Ιταλία

Αθλητικά

ΕΠΣΗ: Οι αγώνες της πρεμιέρας-Ποιοι βραβεύτηκαν στην εκδήλωση τησ κλήρωσης

epsiklirosi.jpg

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι κληρώσεις  των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Ηρακλείου από την Α1 έως και την Β2 κατηγορία, καθώς η κλήρωση για την Γ ΕΠΣΗ και του Κυπέλλου, θα διεξαχθούν στο επόμενο διάστημα.

Η έναρξη των πρωταθλημάτων θα είναι σταδιακή από 25-26/9 με την Α1 και η συνέχεια θα δοθεί με τα επόμενα πρωταθλήματα, καθώς η Α2 εκκινεί το πρώτο σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου και θα ακολουθήσουν η Β’ κατηγορία στις 9-10/10 και τέλος η Γ κατηγορία στις 16-17/10.

Στο πλαίσιο των κληρώσεων, πραγματοποιήθηκαν και βραβεύσεις από την ΕΠΣ Ηρακλείου, καθώς τιμήθηκαν άνθρωποι που δεν βρίσκονται στη ζωή.Πρόκειται για τους: Δημήτρη Παπαδόπουλο (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής, προπονητής και ιδρυτής του Λίντο), Μανόλη Φουστανάκη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ), Κώστα Ρεπανάκη (επί χρόνια γενικός αρχηγός και παράγοντας του ΟΦΗ), Ντίνο Συγγενίδη (επί χρόνια παράγοντας και σημαντική προσωπικότητα του Εργοτέλη), Νίκο Γιαλαμά (παλαίμαχος τερματοφύλακας ΟΦΗ και ομάδων της Κρήτης) και Μίλτο Ανδρεανίδη (παλαίμαχος ποδοσφαιριστής ΟΦΗ και τιμ μάνατζερ των τμημάτων υποδομής της ΠΑΕ ΟΦΗ).

Επιπλέον, βραβεύτηκαν, ο Ηρόδοτος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 10ου Ομίλου Γ’ Εθνικής περιόδου 2020-2021, ο παράγοντας του Δία Γιώργος Χαβάκης για την προσφορά του στο ηρακλειώτικο ποδόσφαιρο και ο φροντιστής του Πόρου Σωτήρης Δημητρόπουλος για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο και το κοινωνικό του έργο.

Στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων θα γίνουν οι εξής αγώνες,

 Α1 ΕΠΣΗ

Ανθεστίων – ΑΕΚατσαμπά
Ρωμανός – Βόνη
Ασίτες – ΠΑΟΚρουσώνας
ΟΦΑ – Δαμάστα
Μοίρες – ΑΟ Τυμπακίου
Δειλινά – Χερσόνησος
Τριτωνία – Μινωική
ΠΑΝΟΜ – ΕΓΟΗ

Α2 ΕΠΣΗ

 1ος Όμιλος

ΛΙΝΤΟ – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΔΩΡΙΕΑΣ – ΚΟΥΝΑΒΟΙ
ΓΙΟΥΧΤΑΣ 2010 – ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΠΗΓΑΣΟΣ – ΓΟΥΒΕΣ
ΜΟΧΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

2ος Ομιλος

ΑΣΗΜΙ – ΦΑΙΣΤΟΣ
ΑΟΚ – ΤΥΛΙΣΟΣ
ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ – ΡΟΥΒΑΣ
ΠΑΛΙΑΝΗ – ΟΦΑΜ
ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Β1 ΕΠΣΗ

ΔΙΑΣ ΟΜΟΝΟΙΑ -ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 

ΕΛΠΙΔΕΣ -ΝΕΟΙ ΜΙΝΩΙΚΗΣ 

ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΠΙΔΙΤΟΥ -ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 

ΔΟΞΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ -ΓΑΡΙΠΑ 

ΚΟΡΟΙΒΟΣ- ΕΡΜΗΣ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ 

Β2 ΕΠΣΗ

ΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥ -ΓΟΡΤΥΣ

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ- ΖΑΡΟΣ 

ΚΑΝΑΡΙΑ -ΘΕΡΙΣΣΟΣ 

ΡΑΥΚΟΣ -ΔΑΦΝΕΣ 

Ρεπό το ΑΛΟΓΟ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league2: Στο Ηράκλειο οι Αιγύπτιοι του Εργοτέλη

Χάντμπολ : Στο Ηράκλειο οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών

 

 

ESPA BANNER