ΟΦΗ: Το 666ο εκτός έδρας παιχνίδι δεν ήταν τυχερό!

clock 17:22 | 25/11/2019

Η αναμέτρηση του ΟΦΗ στο Περιστέρι ήταν η 666η εκτός έδρας, με τον αριθμό να μην αποδεικνύεται... τυχερός. Τελευταίος κρίκος στην αλυσίδα των συμπτώσεων; Το τέρμα της ήττας σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από Ηρακλειώτη ποδοσφαιριστή!

Η σχετική ενημέρωση της διοργανώτριας Super League για τα (στατιστικά και όχι μόνο) στοιχεία που προέκυψαν από το παιχνίδι του Περιστερίου και τη νίκη του Ατρομήτου επί του ΟΦΗ με 2-1:

«Ένας Ηρακλειώτης ποδοσφαιριστής, ο Πέτρος Γιακουμάκης, στις καθυστερήσεις του αγώνα του Περιστερίου, έμελλε να γίνει ο ποδοσφαιριστής, που υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην 400η ήττα του εκτός έδρας στην ιστορία της Α' Εθνικής/Super League. Και παράλληλα να κάνει τον Ατρόμητο να συνδυάσει το 300ο παιχνίδι στην έδρα του, με νίκη, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι!

Ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πετύχει την 120ηνίκη του εκτός έδρας. Η ευκαιρία χάθηκε και η νίκη έγινε ήττα στην τελευταία φάση του αγώνα, που ήταν η 400η στην ιστορία του εκτός έδρας! Αλλά φαίνεται ότι τελικά το... 666ο εκτός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ, δεν ήταν τυχερό του! Η ομάδα της Κρήτης έχει 119 νίκες, 147 ισοπαλίες και 400 πλέον ήττες.

Την πρώτη του ήττα την έκανε στην πρώτη του εμφάνιση στην κατηγορία, όταν στις 22 Σεπτεμβρίου 1968 έχανε 4-1 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ (33' σουτ, 36' σουτ Κούδας, 44' σουτ Ασλανίδης, 89' σουτ Λάζος - 60' κεφαλιά Καρακυριάκος).

Ο Ατρόμητος έπαιξε λοιπόν το 300ο παιχνίδι του γηπεδούχος στην ιστορία της κατηγορίας. Το πρώτο του ήταν στις 24 Σεπτεμβρίου 1972, όταν στο Περιστέρι νικούσε την Καλαμάτα με 1-0 (33’ σουτ Κ. Μισαηλίδης). Έκανε την 136η νίκη του, ενώ έχει ακόμα 96 ισοπαλίες και 68 ήττες.»