Με το δεξί το Ρέθυμνο , 87-73 τον Απόλλωνα

clock 19:18 | 10/10/2015

Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε το Ρέθυμνο στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 καθώς επικράτησε με 87-73 του Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη.
 Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, όμως είδαν τον Απόλλωνα να μην τα παρατάει και να βρίσκει απαντήσεις. Το γρήγορο τέμπο του πρώτου δεκαλέπτου είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να πάει ψηλά και οι δύο ομάδες να βρίσκονται στην ισοπαλία με 19-19. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Το Ρέθυμνο ωστόσο κατάφερε να "χτίσει" μια διαφορά οκτώ πόντων και να πάει στο ημίχρονο με το 41-33. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παίζοντας σωστή άμυνα και περιορίζοντας τα λάθη ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων έκανε ό,τι μπορούσε όμως δεν μπόρεσε να κλείσει την "ψαλίδα", με το Ρέθυμνο να παίρνει την πρώτη νίκη της σεζόν με 87-73.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 64-55, 87-73

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Σώμος-Τσώνος Β.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 14 (2), Σάφτενααρ 18 (1), Γιαννόπουλος 13 (3), Κορόλεφ 7, Ρέλφορντ 9 (1), Σχίζας 6, Χάροου 10, Κουκ, Θεοδωρίδης, Καμπερίδης 10 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Παπαχατζής): Αθανασούλας 5 (1), Πάλμπλαντ 11 (1), Ντάνκαν 10 (1), Μέιερ 31 (5), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 7, Πελεκούδας, Νηφόρας 4, Πέρι 3.