Λαμία - ΑΕΚ 0-1: Κερδίζει... αγκομαχώντας

clock 21:36 | 11/01/2021

Με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ από το 9ο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Λαμίας εκτός έδρας, σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ ημιχρόνου με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ινσούα στο 53΄, παρ΄ολα αυτά πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και πάει με καλή ψυχολογία στην Θεσσαλονίκη για το εξ αναβολής ντέρμπι με τον Άρη (Πέμπτη, 14/01).

Το ματς χωρίζεται σε δύο μέρη. Το πρώτο μέχρι την αποβολή του Ινσούα, όπου η ΑΕΚ κυριαρχούσε, πέτυχε ένα γκολ, είχε ένα δοκάρι και ένα χαμένο κλασικό τετ-α-τετ. Από το 55΄ και μετά υποχρεώθηκε να αμυνθεί για να κρατήσει το σκορ με έναν παίκτη λιγότερο στο γήπεδο.

Έτσι ο «Δικέφαλος» με το Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο του κράτησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος το «μηδέν» παθητικό, κάτι για τελευταία φορά συνέβη... προ κορωνοϊού, τον Φεβρουάριο του 2020. Βέβαια τα κατάφερε εναντίον δύο ομάδων (Παναιτωλικός, Λαμία) που βρίσκονται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Ασφαλέστερο κριτήριο για την αγωνιστική βελτίωση -η μη- της ΑΕΚ, θα είναι το σπουδαίο εξ αναβολής ματς με τον Αρη, που θα γίνει την Πέμπτη (14/1) στη Θεσσαλονίκη.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης
Κίτρινες: Ρόμανιτς, Βασιλακάκης, Τζανδάρης - Ολιβέιρα
Κόκκινη: Ινσούα (53΄)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (63΄ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74΄ Γκούγκα), Προβυδάκης (59΄ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59΄ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63΄ Τιρόνε), Καραμάνος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοβ (69΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62΄ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (57΄ Λόπες), Τάνκοβιτς (69΄ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (62΄ Ολιβέιρα).

ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης 0-0: «Κόλλησαν» στο βούρκο

Τουτζάρης: "'Oποιος είναι πιο έτοιμος ψυχολογικά και αγωνιστικά αυτός θα χαμογελάσει"