ΑΣΤΕΡΑΣ - ΟΦΗ 1-0: Έσπασε το αήττητο στην Τρίπολη

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ-ΟΦΗ ΚΑΜΑΟΥ
 clock 21:26 | 04/01/2022

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ, σπάζοντας το εκτός έδρας αήττητο των Κρητικών και πλέον οι γηπεδούχοι πλησιάζουν για τα καλά την εξάδα.

Στους 20 βαθμούς ανέβηκε ο Αστέρας Τρίπολης, στους 22 έμεινε ο ΟΦΗ που έχει και ματς λιγότερο (σσ. αυτό που χρωστάει με τον Απόλλωνα εκτός έδρας). Με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο παίζει την ερχόμενη αγωνιστική ο Αστέρας, υποδέχεται τον ΠΑΣ ο ΟΦΗ.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήραν δίκαια το τρίποντο χάρη στο γκολ του Ριέρα (38').

Από την πλευρά τους οι "ασπρόμαυροι" δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, έπειτα από αποχή δύο εβδομάδων, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και απείλησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις. Είχαν πάντως δοκάρι στο 62' σε ατομική προσπάθεια του καλύτερου παίκτη τους, Λάμπρου, αλλά πέραν αυτού ουδέν.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 2’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 13’ ο Ριέρα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από δύσκολη γωνία στα αριστερά, το οποίο ανησύχησε τον Βάτερμαν, καθώς πέρασε λίγο άουτ.

Στο 23’ από τη σέντρα του Κανελλόπουλου, ο Σίτο με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για τον Αστέρα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπαράλες πήρε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από κοντά και ο Βάτερμαν έδιωξε με το γόνατο γλιτώνοντας την εστία του ΟΦΗ, ενώ στο 28’ από γύρισμα του Γιαννούλη, ο Ναμπί «χώθηκε» μέσα στην περιοχή της αρκαδικής ομάδας, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Η ξεκάθαρη υπεροχή του Αστέρα Τρίπολης επιβραβεύτηκε στο 38’. Από πολύ γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων έπειτα από κλέψιμο της μπάλας πάνω στον Λάμπρου, ο Καρμόνα βρήκε εξαιρετικά τον Ριέρα μέσα στην περιοχή που πλάσαρε ιδανικά στην κίνηση, κάνοντας το 1-0 για τον Αστέρα.

Με το... πόδι στο «γκάζι» συνέχισε ο Αστέρας και στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία με τον Σονί στο 47’ (είχε μπει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα) το πλασέ του οποίου έφυγε άουτ.

Ο ΟΦΗ άρχισε να ανεβάζει «στροφές» μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και στο 62’ έφτασε μια... ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Λάμπρου έμεινε όρθιος από δεξιά μέσα στην περιοχή του Αστέρα, σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου κι ακολούθως απομακρύνθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 71’ από σέντρα του Άλβαρες ο Μπαράλες δεν έπιασε «γεμάτα» την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, σπαταλώντας άλλη μία ευκαιρία για τον Αστέρα, ενώ στο 79’ ο Βάτερμαν έκανε καταπληκτική απόκρουση σε μακρινό σουτ του Σονί, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό, δίχως ωστόσο, ο ΟΦΗ να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το απευθείας φάουλ του Άλβαρες τράνταξε το δοκάρι του Βάτερμαν.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μουνάφο, Κανελλόπουλος, Μπαράλες - Καμάου, Γιαννούλης, Καστάνιος, Βούρος, Πασαλίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Πίτσου, Μουνάφο (90' Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77' Βαλιέντε), Σίτο (67' Κρέσπι), Ριέρα (67' Τιολίκα), Καπίγια (46’ Σονί), Μπαράλες.
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (86' Στάικος), Γκαγιέγος (65' Γρίβας), Ναμπί (58' Φαν Ντάινεν), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (65' Νέιρα), Λάμπρου.

Παναχαϊκή: Πέθανε ο Μιχαλόπουλος

Ολυμπιακός: Συνελήφθη ο Σεμέδο και αφέθηκε ελεύθερος