Κύπελλο Ελλάδας: Ηρακλής - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0

clock 21:45 | 01/12/2015

Άνετη νίκη με 4-0 πέτυχε ο Ηρακλής στην 2η αγωνιστική για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο «γηραιός» επιβλήθηκε με 4-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πέτυχε την πρώτη του νίκη, φτάνοντας ταυτόχρονα τους 4 βαθμούς στον 1ο όμιλο, όσους έχει κι ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Ηρακλής ήταν στο πρώτο ημίχρονο καταιγιστικός . Ο «Γηραιός» έκλεισε την Αναγέννηση Καρδίτσας στο μισό γήπεδο και σφυροκοπούσε την εστία του Τσάμη.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών). Το μοναδικό τέρμα του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο 24’ όταν ο Κυριακίδης έκανε τη σέντρα ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης έκανε τραγική έξοδο και ο Καρασαλίδης με το στήθος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και ως τη λήξη οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι η Αναγέννηση Καρδίτσας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ο Ηρακλής ήταν αυτός που ήλεγχε τον ρυθμό και δημιουργούσε ευκαιρίες. Μάλιστα δεν άργησε να πετύχει και το δεύτερο τέρμα και να κλειδώσει τη νίκη. Στο 58’ ο Χαντί με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ηρακλής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Με δύο γκολ του Περόνε στο 85’ και στο 86’ ο «γηραιός» πέτυχε τη νίκη με 4-0 επί της Αναγέννησης που ήταν και η πρώτη του στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας

Κίτρινες κάρτες: Γκόλιας, Σαραμαντάς, Ρούσσης, Ζαμπαζής

Σκόρερ: 24’ Καρασαλίδης, 58’ Χαντί, 85΄, 86’ Περόνε

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος):Περνίς, Καρλίτος, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου (68’ Ιντζόγλου), Ζαμπάζης, Κυριακίδης, Λουκίνας (73’ Περόνε), Τσιλιανίδης, Χαντί.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης):Τσάμης, Μαυρίας, Τζάνης, Μοσχάκης, Γκόλιας (70’ λ.τρ. Στάμος), Σάββας, Τσίτας, Ακασσού, Σκαθαρούδης, Ρούσσης, Κόντος (78’ λ.τρ. Μπιντέλης).