Θρίλερ 102 λεπτών στο Παναιτωλικός-Λαμία 2-2(video)

clock 21:13 | 24/09/2018

Έσπασαν καρδιές στο Αγρίνιο, με τη Λαμία να πανηγυρίζει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, παίρνοντας την ισοπαλία από τον Παναιτωλικό (2-2) με γκολ του Αντέτζο στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ο Παναιτωλικός που σώθηκε από τον τερματοφύλακά του Κυριακίδη στο πρώτο 20λεπτο, ανέβηκε και στο 27’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το καταπληκτικό γκολ του Μάζουρεκ. Η Λαμία στην επανάληψη δεν ήταν το ίδιο καλή και απλά μετά το 70’ πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 75’ ισοφάρισε με τον Επστάιν (1-1).
Εκεί που πίστεψαν στη Λαμία ότι έφτασε η ώρα να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό, ήρθε ο Μανά στο 88’ να δώσει το προβάδισμα εκ νέου στον Παναιτωλικό (2-1). Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν όλοι μπροστά για την ισοφάριση και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισαν πέναλτι (χέρι Μιχάι μετά τη σέντρα του Μαστούρ).
Ο Μαστούρ, στο ντεμπούτο του ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον εξαιρετικό Κυριακίδη, ο οποίος όμως είδε τον Αντέτζο να έρχεται αντικανονικά (είχε μπει στην περιοχή πριν εκτελέσει το πέναλτι ο Μαροκινός) και με πλασέ να γράφει το τελικό 2-2.
Ένα σκορ που δεν άλλαξε αν και στο 11ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρινάκης σκόραρε (κεφαλιά) αλλά ο β’ βοηθός σωστά τον υπέδειξε σε θέση οφ σάιντ και δεν μέτρησε το γκολ του δεξιού ακραίου αμυντικού του Παναιτωλικού.
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος
Κίτρινες: Μιχάι, Ντίας, Κυριακίδης, Μανά - Σκόνδρας,  Σκαρντοβέλι
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ντίας, Μιχάι, Άργκους (87΄ Λουσέρο), Μάζουρεκ, Έρικσον, Μάρκος Πάουλο (80΄ Καμαρά), Τσοκάνης, Μοράρ, Μπαρμπόσα (70΄ Μάνα)
ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Σκαρντοβέλι, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Μπλάζιτς, Σκόνδρας, Καραμάνος (60΄ Μαστούρ), Επστάιν (85΄ Πλιάτσικας), Μπερτόλιο (78΄ Καραγκούνης), Μπαράλες