Τένις: Έλαμψαν τα αστεράκια του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» OAA

μπουνακης
 clock 14:32 | 18/02/2022

Εξαιρετικές εμφανίσεις για τους αθλητές και αθλήτριες τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. που συμμετείχαν στο 1ο Παγκρήτιο Τουρνουά Τένις 2022, το οποίο έγινε στις εγκαταστάσεις του Ομίλου προ ημερών.

Οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατάφεραν να αποσπάσουν συνολικά 9 πρώτες, δεύτερες και τρίτες θέσεις στις τέσσερις από τις πέντε κατηγορίες που διεξήχθησαν.

Στην κατηγορία κορίτσια 12 ετών οι αθλήτριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» κατέκτησαν όλα τα μετάλλια της κατηγορίας με την πρώτη θέση να λαμβάνει η Ρωξάνη Ζαχαράκη που στον τελικό αναμετρήθηκε με την συμπαίκτρια της Ελένη Λεβεντάκη και επικράτησε 57 64 75. Τρίτες ήρθαν η Ελευθερία Βασιλάκη και η Βασιλίνα Πανταζοπούλου.

ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ

Στα αγόρια 12 ετών ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης πήρε την πρώτη θέση και ο Γιώργος Αποστολάκης την δεύτερη. Οι δυο συμπαίκτες αγωνίστηκαν μεταξύ τους στον τελικό, όπου επικράτησε ο Λαμπράκης με 75 63.

Στα αγόρια 14 ετών το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Θάνος Ζαβουργιανός,ο οποίος στον τελικό αντιμετώπισε τον Φανδριδάκη (Ο.Α. Σούδας) και έχασε 64 63.  Στην μεγαλύτερη κατηγορία των αγοριών 16 ετών την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Μπουνάκης, που κέρδισε τον Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός) 64 67(6) 62 και τρίτοι ήρθαν οι Σπύρος Καρακώστας και Βασίλης Τζωρμπατζάκης.

ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ-ΤΕΝΙΣ

Στην οκτάδα κατάφεραν να περάσουν πραγματοποιώντας από δυο νίκες, ο Βασίλης Κληρονόμος και ο Αποστολάκης Κωνσταντίνος, ενώ στους 16 παρέμεινε ο Μάνος Χαρκουτσάκης. Στην οκτάδα επίσης με μια νίκη έφτασε και η Μιχάελα Βιανιτάκη στην κατηγορία 12 ετών.

Με δύο νίκες στα 14άρια πέρασε στην οκτάδα η Μαρία Ζαχαράκη, ενώ ο Νικόλας Αμανάκης δεν σημείωσε νίκη και παρέμεινε στους 16.

Τέλος στα αγόρια 16 ο Γιάννης Μανωλίτσης τερμάτισε στους 16.

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις διακρίσεις και την προσπάθεια που κατέβαλαν, τους προπονητές τους κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη και Τζιγκουνάκη Κώστα για το έργο που επιτελούν και τους γονείς για την στήριξη των παιδιών τους.

Εθνική ομάδα-Πογέτ: «Είμαι εδώ για να κερδίζω, ανοιχτή πόρτα για Μανωλά και Σωκράτη» (vid)

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Ντέρμπι ΠΑΟΚ-Αλμυρός έβγαλε η κλήρωση της φάσης των ''16''