SUPER LEAGUE : Γλίτωσε το έμφραγμα η ΑΕΚ-'Ορθιος στον Βόλο ο Παναιτωλικός

clock 19:35 | 13/12/2020

Σε μία ακόμα αναμέτρηση, η ΑΕΚ αποδείχθηκε ευάλωτη αμυντικά και παραλίγο να αυτοκτονήσει, ωστόσο επικράτησε 4-3 του Απόλλωνα στη Ριζούπολη και επανήλθε στις νίκες.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες για την Ένωση, που δέχθηκε 3 γκολ από κεφαλιές (!) κι έφτασε κοντά στο έμφραγμα στο 95’, αλλά το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ακυρώθηκε -ορθώς- με τη χρήση του VAR.

Η ΑΕΚ στο 88' έκανε το 2-4 με τον Ολιβέιρα αλλά στο 93' ο Μπαξεβανίδης μείωσε σε 3-4 και στο τελευταίο λεπτό ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Παουλίνιο. Έγινε όμως χρήση VAR και ο διαιτητής πήρε πίσω το πέναλτι, αφού καταλογίστηκε σε θέση οφ σάιντ ο Μουνιέ.

Η ΑΕΚ ευτύχησε στην πρώτη της επίσκεψη στην εστία του Απόλλωνα Σμύρνης να ανοίξει το σκορ με τον Μιτάι - πήρε και πάλι την ευκαιρία από τον Καρέρα και ήταν πολύ καλός - να βγάζει ασίστ στον Ανσαριφάρντ (6') αλλά αμέσως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μαρκ Φερνάντεθ (8') σε μια φάση όπου η άμυνα της ΑΕΚ...κοιμήθηκε και άφησε τον Σλίβκα να κατέβει από αριστερά και να σεντράρει.

Το 1-1...πάγωσε τους φιλοξενούμενους, που είχαν σε κέφια τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως είχε καλά στημένα και στο 19' με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ που βρήκε ένα ακόμη τέρμα στο 25' με τον Ανσαριφάρντ (πάσα ο Μιτάι εκ νέου) και έτσι με 4 τελικές στο 25' ήταν μπροστά με 3-1!

Στην επανάληψη η αλλαγή του Λιβάι Γκαρσία (ξεκούραση ενόψει Ολυμπιακού την Τετάρτη) επηρέασε αρνητικά την ΑΕΚ που δεν είχε καλό κάποιον παίκτη να την...τραβήξει και ενδεχομένως να πίστεψαν οι φιλοξενούμενοι πως τα πάντα είχαν κριθεί. Έτσι στο 66' ο Τσαμπούρης με κεφαλιά έβαλε...φωτιά στον αγώνα μειώνοντας σε 3-2 για να ακολουθήσει το απίθανο φινάλε..

Σκόρερ: 8’ Μαρκ Φερνάντεθ, 66' Τσαμπούρης, 93' Μπαξεβανίδης – 6’, 25’ Ανσαριφάρντ, 19’ Λιβάι Γκαρσία, 88' Ολιβέιρα

Κίτρινες: Ιωαννίδης, Τάνκοβιτς, Κρίστισιτς, Ινσούα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τσαμπούρης (70' Μπρούσιτς) – Κολ, Σλίβκα, Κιτόκο (70' Ντάουντα), Χουχούμης (46' Τσιλούλης), Μαρκ Φερνάντεθ (80' Μουνιέ) – Ιωαννίδης (90' Καραγκούνης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας – Παουλίνιο Χνιντ, Σβάρνας, Μιτάι (81' Ινσούα) – Σιμόες (67' Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Μάνταλος (67'Κρίστισιτς) – Λιβάι Γκαρσία (46' Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (67' Ολιβέιρα)

Έμεινε… όρθιος στον Βόλο ο Παναιτωλικός!

Βόλος και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς σκορ(0-0), στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 12η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς με έντονες συγκινήσεις πάντως.

Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμες, είδε τον Ουάρντα να κερδίζει την αποβολή του Τζανακάκη με δύο κίτρινες κάρτες από το 28’, αλλά ήταν ο Αιγύπτιος αυτός που έχασε και πέναλτι το οποίος είχε κερδίσει ο Περέα από τον Περέιρα, στο 60ο λεπτό!

Οι Αγρινιώτες από την πλευρά τους περιορίστηκαν -φυσιολογικά- κυρίως σε παθητικό ρόλο, ωστόσο ανταπεξήλθαν του αριθμητικού τους μειονεκτήματος για πάνω από μια ώρα και πήραν έναν… παλικαρίσιο βαθμό, με τον Μελίσσα να «κατεβάζει ρολά» όποτε άλλοτε χρειάστηκε.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Μπαρτόλο, Νίνης, Ριένστρα, Περέα, Μαρτίνες, Ουάρντα, Δουβίκας.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο, Ταχάρ (90’+5’ Βάντερσον), Τσιγγάρας, Γιάκολις (54’ Περέιρα), Μεντόσα (54’ Μάζουρεκ), Ντίας, Βέργος (72’ Αζάντι).