«Εξάσφαιρος» Ολυμπιακός στη Λαμία

clock 17:54 | 13/12/2020

Με έξι γκολ... φιλοδώρησε την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, Λαμία, ο Ολυμπιακός (6-0), στο «Αθανάσιος Διάκος», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, με τρία γκολ στο ά και άλλα τρία στο β΄ μέρος, έκανε επίδειξη δύναμης και πανηγύρισε την 9η νίκη του σε 10 αγώνες, καθώς μετρά και μια ισοπαλία. Το σκορ άνοιξε στο 13΄ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ακολούθησαν τα γκολ των Γιαν Εμβιλά (33΄) και Γιουσέφ Ελ-Αραμπί (35΄).

Στο 82ο λεπτό, ο Σουντανί ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι ενώ ο Σαραμαντάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73ο λεπτό, αφήνοντας με 10 παίκτες την ομάδα του Μπάμπη Τενέ. Με κεφαλιά ο Κάιπερς στο 83΄ διαμόρφωσε το 5-0 και ο Μασούρας στο 87ο λεπτό... έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Φορτούνη που είχε μείνει εκτός αποστολής, καθώς και χωρίς τους τραυματίες Βαλμπουενά και Ντρέγκερ. Η Λαμία αν και έκανε υπερπροσπάθεια και είχε πολλές τελικές, σε κάποιο σημείο κατέρρευσε.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Παλαβαντισβίλι (46΄ Τσούκαλος), Προβυδάκης, Μπουλούλης (46΄ Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (85΄ Βασίλης), Ζιούλης, Ρόμανιτς, Αραμπούλι (85΄ Βλαχομήτρος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (65΄ Ανδρούτσος), Σεμέδο (66΄ Παπαδόπουλος), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (46΄ Πέπε), Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (75΄ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Αραμπί (62΄ Σουντανί)

ΑΕΛ - ΟΦΗ 0-1: Κάλπασε στον κάμπο και πήρε τους τρεις βαθμούς (Βίντεο)