Super League 2: Πρώτη ισοπαλία του Γιούχτα στην Ιεράπετρα, 2-2 με Ολυμπιακό Β' (βίντεο)

γιουχτας
 clock 15:08 | 04/11/2023

Γιούχτας και Ολυμπιακός Β’ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στην αναμέτρηση, με την οποία άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, το Σάββατο. Η ομάδα των Αρχανών είχε την πρώτη απώλεια βαθμών στην Ιεράπετρα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς σκορ. Ο Κωστή άνοιξε το σκορ στο 4’ για τους Πειραιώτες και με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση μέσα σε πέντε λεπτά. Αρχικά, ο Αλεξόπουλος ισοφάρισε στο 54′ για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια ο Ροβίθης στο 59’ έβγαλε μπροστά στο σκορ (2-1) την ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά κατάφεραν να το πετύχουν στο 80’, όταν ο Παπακανέλλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Το σκορ του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ισοπαλία για τους γηπεδούχους και η τρίτη για τους φιλοξενούμενους. Ο Γιουχτας έφτασε τους δέκα βαθμούς και βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ολυμπιακός Β’ βρίσκεται στην τελευταία θέση (12η) με -1 βαθμό.

Οι συνθέσεις:

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης, Μπουτσάκης, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους, Αλεξόπουλος

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Τσέλιος, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Μαρίνος, Κωστή, Αργυρίου

Το φιλμ του αγώνα

4’ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Κωστή ξέφυγε απ’ τα μαρκαρίσματα και με πλασέ μέσα απ’ την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10’ Ο Πολυχρόνης με ένα μακρινό σουτ απειλεί και αναγκάζει τον Παπαδούση σε μια ασταθή επέμβαση στέλνοντας την μπάλα κορνερ.

27’ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Ολυμπιακού Αριέλ Ιμπαγάσα για διαμαρτυρίες.

29’ Κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο.

31’ Ο Μπουτσάκης αφήνει την μπάλα στον Ροβίθη με τον τελευταίο, να προσπαθεί να πιάσει ένα γεμάτο σουτ εντός της περιοχής αλλά η μπάλα βρίσκει σε σώματα και καταλήγει στον Παπαδούση που μπλοκάρει.

45+1’ Σέντρα από τον Νοικοκυράκη η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Παπαδούση.

46’ Κίτρινη κάρτα στον Κωστή.

48’ Ωραίος συνδυασμός Ροβίθη και Liporace με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα απ’ τα αριστερά με καλές προϋποθέσεις και τον Παπαδούση να μπλοκάρει.

53’ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Γιούχτα! Ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή ισοφαρίζει σε 1-1!

57’ Κίτρινη κάρτα στον Μπουτσάκη για φάουλ.

59’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Γιούχτα και ανατροπή στο σκορ! Ο Ροβίθης με μια απίθανη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε ανενόχλητος και έγραψε το 2-1!

60’ Ο Μαρίνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα απ’ το δοκάρι του Πρινιωτάκη.

73’ Σουτ από τον Καρακούτη η μπάλα στα χέρια του Πρινιωτάκη.

75’ Ο Κωστανάσιος μπαίνει με πολύ καλές προϋποθέσεις στην μεγάλη περιοχή, η σέντρα σουτ του όμως περνάει ανεκμετάλλευτη.

80’ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπαγκαλιάνης βρίσκει τον Παπακανέλλο μέσα στην περιοχή, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα καθώς πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή.

84’ Σέντρα από τον Ανδρούτσο ο Bah με προβολή στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Πρινιωτάκη.

90’ Κίτρινη κάρτα στον Μαυρουδή.