Προβάδισμα ανόδου ο ΑΣΚΑ Ηράκλειο

clock 20:46 | 23/06/2019
Τη νίκη στο +14 πανηγύρισε το ΑΣΚΑ Ηράκλειο του Παναθηναϊκού. Οι Κρητικοί πήραν το θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο ματς της σειράς και έτσι πάνε με… αέρα διψήφιων πόντων στο εκτός έδρας, που θα καθορίσει και την πρωτιά και συνάμα την άνοδο στην Α1 μπάσκετ με αμαξίδιο. Όσον αφορά το παιχνίδι, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (8-8), το «ξέσπασμα» των γηπεδούχων στην δεύτερη περίοδο όμως άνοιξε τη διαφορά στο +18 (22-4). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και να κλείσει τη «ψαλίδα» καταφέρνοντας να κάνει επιμέρους 14-17 στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρηση, όμως το ΑΣΚΑ Ηράκλειο έλεγξε το ρυθμό και εν τέλει πήρε τη νίκη με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-8, 22-04, 14-17, 12-13
ΑΣΚΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Χατζηδάκης): Χατζηδάκης 32, Μαράκης, Σέβτσοβ 2, Παπαδάκης, Σταματάκης 10, Χριστόφορος, Στυλιανάκης 12.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρόνης): Βακλινοβ 6, Τσίκουρας, Κοντογιάννης, 7 (1) Χρονόπουλος 4, Ιβάνοφ 10, Κατωπόδης, Μαρτσάκης 13, Σπαθής.