Πρώτη και τεράστια νίκη του ΟΦΗ , 1-0 τον Ολυμπιακό μετά απο 13 χρόνια(video)

clock 22:28 | 21/10/2018

Αυτός, ναι, ήταν ΟΦΗ από τα παλιά! Με πάθος που ξεχείλιζε και με σούπερ α’ ημίχρονο, οι Ηρακλειώτες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού, που πλέον είναι στο -6 από την κορυφή.
Η ομάδα του Ηρακλείου πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον, ενώ αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και απέχουν πλέον έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.
Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο α΄ μέρος, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έμοιαζε... κομμένος στα δύο εν τη απουσία του τιμωρημένου Φορτούνη. Από το ξεκίνημα, οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έδειχναν να «πατούν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κέρδιζαν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες και πλησίασαν το γκολ στο 23΄ με τον Πλατέλλα, που «άδειασε» τον Τσιμίκα, αλλά η τελική του προσπάθεια δεν βρήκε στόχο.
Η υπεροχή του ΟΦΗ καρποφόρησε στο 35΄, όταν ο Κοροβέσης σέντραρε από τα αριστερά και ο Βουό (τον οποίο έχασαν οι κεντρικοί αμυντικοί των «ερυθρολεύκων») με δυνατή κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Γιαννιώτη.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43΄ είχε την πρώτη αξιόλογη στιγμή του στο παιχνίδι: ο Στρέζος αρχικά απέκρουσε του σουτ του Χριστοδουλόπουλου, στη συνέχεια ο Τσιμίκας επιχείρησε μία σέντρα-σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη πορεία και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.
Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές στο ημίχρονο, αντικαθιστώντας τον Γιάγια Τουρέ (δεν φάνηκε καθόλου) και τον Καμαρά και περνώντας στις θέσεις τους τον Νάτχο και τον Φετφατζίδη.
Όπως ήταν αναμενόμενο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του ΟΦΗ και αρκούνταν σε κάποια σουτ εκτός περιοχής ή σέντρες.
Σε μία από αυτές, στο 71΄, η σέντρα του Φετφατζίδη ήταν πολύ καλή, ο Γκερέρο έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Στρέζος απέκρουσε με τα πόδια.
Οι Κρήτες είχαν ένα καλό σουτ με τον Κοιλιάρα (77΄), που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου στο 83΄ με κεφαλιά του Νάτχο, που και πάλι έδιωξε ο Στρέζος.
Ο Ισραηλινός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90΄, με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ποντένσε πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)
Κίτρινες: Πλατέλλας, Νάστος, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς - Ποντένσε, Μιράντα, Γκιγιέρμε
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος - Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης (68’ Κοιλιάρας) – Νάστος, Κυριακίδης, Μεγιάδο – Κουτσιανικούλης (77’ Κομεσίδης), Πλατέλλας, Βουό (81’ Αραβίδης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης - Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας - Γκιγιέρμε, Καμαρά (45’ Φετφατζίδης) - , Ποντένσε, Τουρέ (45’ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (66’ Μάνος) – Γκερέρο