Πρωταθλητής χειμώνα στο μπάσκετ ο Εργοτέλης

clock 17:40 | 18/12/2017

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Εργοτέλης με την ολοκλήρωση του α’ γύρου στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΚ.
Ο αγώνας στο κλειστό της Χερσονήσου απέναντι στην μαχητική ομάδα της Πεδιάδας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενη με οκτώ πόντους(41-33)
Οι παίκτες του Εργοτέλη, μπήκαν δυνατά στο β ημίχρονο με προσήλωση στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και κατάφεραν να προηγηθούν με 47-54.
Η τελευταία περίοδος συνεχίστηκε με λάθη και από τις δύο ομάδες. Η Πεδιάδα ροκάνισε σταδιακά την εις βάρος της διαφορά φθάνοντας ως το -1 αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία του Θοδωρή Χωματά ο οποίος με εύστοχο τρίποντο ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι.
Ιδιαίτερα σημαντική ήταν η βοήθεια του Παντελή Χριστοδούλου στην ανατροπή του σκορ ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η συμμετοχή του Χάρη Χαλκιαδάκη έπειτα απο τρία χρόνια στην ομάδα καθώς βρίσκεται εδώ και χρόνια στην Ολλανδία για μεταπτυχιακές σπουδές
10λεπτα του αγωνα: 13-15, 41-33, 47-54, 62-68
ΠΕΔΙΑΔΑ (Μαυρόπουλος): Χριστοδουλάκης 12 (1), Φασουλάκης 4, Αλμπαντάκης, Κουτρούλης 8 (1), Πετράκης 15 (2), Καραγιαννάκης, Δράγαζης, Μαστοράκης, Μεταξωτός 14 (2), Τσαφαντάκης, Σπηλιόπουλος 9, Ντόγκους.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ( Βισκαδουράκης): Ομηρόλης 3, Αθανασιάδης 10 (1), Χωματάς 8 (1), Βερτούδος 15 (1), Καλογεράκης, Δαπουλάκης 14 (2), Χασάπης, Χριστοδούλου 4, Σκανδαλάκης 9, Δόσπρας 5, Χαλκιαδάκης, Αμπαδιωτάκης.