Προμηθέας-ΑΕΚ 57-61: Βασίλισσα ξανά

clock 19:02 | 16/02/2020

Η ΑΕΚ νίκησε σε ένα συγκλονιστικό τελικό τον Προμηθέα με 61-57 και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας! Είναι το δεύτερο Κύπελλο για την Ένωση τα τελευταία τρία χρόνια και πέμπτο συνολικά, ήρθε δε χάρη στην πολύ καλή άμυνά της και τις λύσεις που έδωσε στο τέλος ο Ρέι. Ο Προμηθέας στην πρώτη του εμφάνιση σε τελικό πάλεψε πολύ, ο Κασελάκης έκανε το παιχνίδι της ζωής του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ήταν εμφανές πως βασικη προτεραιότητα για τους δύο προπονητές ήταν να χαλάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους και από εκεί και μετά να βρουν τον τρόπο να θεμελιώσουν ένα προβάδισμα.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 12-6 στο 7′, απέναντι σε μια ΑΕΚ, που είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα, όμως από τη στιγμή που πέρασε στον αγώνα ο Ματσιούλις άρχισε να βρίσκει λύσεις. Συν τοις άλλοις, έλυσε σταδιακά το πρόβλημά της στα ριμπάουντ, ενώ με την είσοδο και του Γιαννόπουλου βρήκε μία ακόμα αξιόπιστη επιθετική λύση. Έχοντας ελέγξει τα ριμπάουντ, η άμυνά της έγινε ακόμα πιο αποτελεσματική και μεταξύ 7′ και 14′ έτρεξε ένα σερί 18-4, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τολιόπουλου και της επέτρεψε να περάσει μπροστά με 24-16.

Η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου, όμως αντί να ξεφύγει κι άλλο, η διαφορά μειώθηκε. Ο Προμηθέας με αφετηρία μια συνδυασμένη άμυνα, που μπέρδεψε τον αντίπαλό της, την επιστροφή του Μαυροκεφαλίδη στην πεντάδα κι ένα τρίποντο του Χολ στο 19′, μείωσε 29-26, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα στην τρίτη περίοδο, χάρη στην εξαιρετική άμυνά της, που είχε βγάλει εντελώς εκτός ρυθμού τον Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας αναγκαζόταν να σουτάρει άστοχα από την περιφέρεια και δεν είχε τον τρόπο να ανατρέψει το προβάδισμα της Ένωσης, η οποία από την πλευρά της, προπορευόταν, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Και τούτο διότι ήταν επίσης άστοχη, ειδικά στις βολές (όπως και ο Προμηθέας). Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 41-33 στο 28′, ενώ το δεκάλεπτο τη βρήκε μπροστά με 43-38, καθώς ο Λίποβι ευστόχησε σε ένα απίθανο τρίποντο μισό λεπτό πριν από τη λήξη.

Tο σκηνικό ήταν ίδιο και στην τελευταία περίοδο. Η ΑΕΚ με την άμυνά της κρατούσε τον Προμηθέα χαμηλά, ενώ στην επίθεση ο Ρέι πήρε πρωτοβουλίες και ο Νίκος Ζήσης έβαλε δύο τρίποντα, με τα οποία επέτρεψε στην ομάδα να προηγηθεί με 51-43 στο 35′. Ο Προμηθέας πάντως δεν τα παράτησε. Συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα μις ματς στην άμυνα της ΑΕΚ και με κορυφαίο τον Λεωνίδα Κασελάκη, που έκανε τα πάντα στην επίθεση, όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά πέρασε ισοφάρισε στο 37′ 51-51 με σερί 8-0.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Κέντρικ Ρέι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από τη γωνία δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ με 54-51. Ένα προβάδισμα που αποδείχθηκε κρίσιμο, ειδικά από τη στιγμή που ο Ρέι είχε συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι κι ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος έκανε το 56-53.

Ο Κασελάκης δεν το έβαλε κάτω, ο Προμηθέας μείωσε ξανά στον πόντο (56-55) και θα μπορούσε να είχε περάσει μπροστά καθώς η άμυνά του είχε αναγκάσει την ΑΕΚ σε λάθη, όμως ο Κασελάκης στα 45” αστόχησε. Και στην επόμενη επίθεση, ο Τσάλμερς εκμεταλλεύτηκε το κενό που είχε δημιουργήσει στην άμυνα του αντιπάλου ψηλά και με λέι απ έκανε το 58-55.

Ο Προμηθέας μείωσε ξανά 58-57 με δύο βολές του Χολ και στα 11” ο Σλότερ πήρε ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ ανανεώνοντας την επίθεση της ΑΕΚ και κρατώντας την στο κουμάντο του αγώνα. Ο Ρέι με δύο βολές στα 9” έκανε το 60-57

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2 (1/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μάτζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 2.