ΠΑΟΚ - Μίντιλαντ: Πρόκριση στα πέναλτι (5-3) - Ποιές ομάδες συνεχίζουν (vid)

ΠΑΟΚ
 clock 00:55 | 25/02/2022

Στους «16» του Europa Conference League ο ΠΑΟΚ. Προηγήθηκε 2-0 γρήγορα, δέχθηκε το γκολ (2-1) στο 80’, γλίτωσε τον αποκλεισμό με το δοκάρι της Μίντιλαντ στο 82’ και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (5-3) με τον Πασχαλάκη να αποκρούει το πρώτο πέναλτι του Μέγιερ και να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του αφού οι συμπαίκτες του δεν έχασαν πέναλτι!

Στο 18’ απείλησε πρώτη η Μίντιλαντ με τον Σίστο (δεν έδωσε πάσα) ο οποίος τελείωσε μόνος του τη φάση. Το 0-1 δεν έγινε ούτε στο 18’ αλλά ούτε και στο 19’ (Ονιεντίκα) και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ μετά το λάθος του Ζουνίνιο, την παλικαρίσια προσπάθεια του Τσόλακ και το κοντινό σουτ του Άντρια Ζίβκοβιτς (1-0, 20’).

Το 1-0 έδωσε…φτερά στον ΠΑΟΚ και έξι λεπτά μετά, ο Βιεϊρίνια με ένα καταπληκτικό σουτ έγραψε το 2-0 με τους γηπεδούχους να έχουν σκορ πρόκρισης αλλά τη Μίντιλαντ να είναι επικίνδυνη, χωρίς να σκοράρει, με τον Παουλίνιο στο φινάλε του πρώτου μέρους να έχει μεγάλη ευκαιρία για το 2-1.

Ευκαιρία είχε και στο 60' ο Χεγκ με τον Πασχαλάκη να λέει όχι, σε ένα διάστημα όπου οι παίκτες του ΠΑΟΚ ασχολήθηκαν περισσότερο με τον διαιτητή παρά με το παιχνίδι ενώ και ο Λουτσέσκου καθυστέρησε να βοηθήσει από τον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω, η Μίντιλαντ απείλησε και με τον Λιντ και τελικά στο 80' σκόραρε με τον Χεγκ μετά την ωραία σέντρα του Μέγιερ (2-1) ενώ δύο λεπτά μετά είχε και ο δοκάρι ο Σβιατσένκο για το 2-2.

Στο 84' ο Εβάντερ και πάλι απείλησε για τη Μίντιλαντ που η αλήθεια είναι θα μπορούσε να...τελειώσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια αφού έπαιξε μπάλα, έβγαλε φάσεις, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που...περίμενε.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δραστήριος και είχε καλές στιγμές για να σκοράρει και να πάρει πάλι προβάδισμα πρόκρισης. Ο Τσόλακ ήταν μέσα στις φάσεις για γκολ αλλά ο Όλαφσον κράτησε. Στο β' ημίχρονο της παράτασης δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Σκόρερ: 20’ Άντρια Ζίβκοβιτς, 26’ Βιεϊρίνια - 80' Χεγκ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης - Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (71' Σίντκλεϊ) - Τσιγγάρας (90' Σοάρες), Κούρτιτς - Α. Ζίβκοβιτς (104' Σβαμπ), Αουγκούστο (73' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (71' Μιτρίτσα) – Τσόλακ

Μίντιλαντ: Όλαφσον - Γ. Άντερσον, Τίχοσεν, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο (46’ Χεγκ), Παουλίνιο (46’ Ντιρ) - Ίσακσεν (99' Τσαρλς), Ονιεντίκα, Εβάντερ – Σίστο (46’ Μέγιερ), Μπρουμάδο (73' Λιντ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς των play offs του Europa Conference League. Σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων:

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ (Νορβηγία)-Σέλτικ (Σκωτία)                   2-0          (3-1)
(9΄ Σολμπάκεν, 69΄ Βέλτεσεν)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ολλανδία)        1-1          (0-1)
(90΄ Σάμποριτ - 84΄ Βέρτεσεν)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Σερβία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)                    2-1          (1-0)
(7΄, 25΄ Γκόμες - 85΄ Χλόζεκ)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-ΜΑΡΣΕΪΓ (Γαλλία)                    0-3          (1-3)
(12΄ Γκουεγιέ, 77΄ Γκεντουζί, 90΄+2΄ Ντε λα Φουέντε)

Ράντερς (Δανία)-ΛΕΣΤΕΡ (Αγγλία)                                         1-3          (1-4)
(84΄ Οντέι- 2΄ Μπαρνς, 70΄, 74΄ Μάντισον)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (Τσεχία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)           3-2          (3-2)
(19΄ Σρανζ, 27΄, 63΄ Σορ - 39΄ Γιαντάς, 90΄ Μπερίσα)

ΦΙΤΕΣΕ (Ολλανδία)-Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)                   2-0          (1-2)
(3΄ Γκρμπιτς, 19΄ Μπέρο)

*Με κεφαλαία οι ομάδες που προκρίθηκαν στη φάση των «16».
** Ο κανονισμός των εκτός έδρας γκολ έχει καταργηθεί, οπότε η ισοπαλία μετά από 180 λεπτά οδηγεί σε παράταση, ανεξάρτητα από τον αριθμό των γκολ που έχει σημειώσει κάθε ομάδα εντός και εκτός έδρας. Εάν και στο ημίωρο που θ' ακολουθήσει δεν υπάρξει νικητής, τότε η αναμέτρηση θα οδηγείται στα πέναλτι.
*** Οι νικητές προκρίνονται στους «16», όπου τους περιμένουν οι νικητές των οκτώ ομίλων του Europa Conference League: Αλκμααρ (Ολλανδία), Βασιλεία (Ελβετία), Κοπεγχάγη (Δανία), Φέγενορντ (Ολλανδία), Γάνδη (Βέλγιο), Λίντσερ (Αυστρία), Ρεν (Γαλλία) και Ρόμα (Ιταλία).
Η κλήρωση για τη φάση των «16» θα γίνει σήμερα Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου και οι αγώνες στις 10 και 17 Μαρτίου.

Ολυμπιακός - Αταλάντα 0-3: Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε την υπέρβαση(vid)

Ανησυχία στον ΟΦΗ: Τρία κρούσματα κορωνοϊού πριν τον Ολυμπιακό