Ολυμπιακός - Αταλάντα 0-3: Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε την υπέρβαση (vid)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 clock 21:40 | 24/02/2022

Ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε ν' αντισταθεί στην ανώτερη Αταλάντα, που έφυγε με εμφατική νίκη 3-0 από το Φάληρο.

Οι Ιταλοί με δύο νίκες και συνολικό σκορ 5-1 είναι η ομάδα που συνεχίζει στην επόμενη φάση του Europa League, με τον Ολυμπιακό να μένει από την άλλη για μία ακόμα χρονιά μακριά από μία ευρωπαϊκή διάκριση.

Η ελληνική ομάδα δε μπόρεσε σε καμία περίπτωση να βάλει δύσκολα στους Ιταλούς, η οποία πέρασαν με μεγάλη άνεση και χωρίς ν’ απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Σε ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο χωρίς τις πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, στο 40′ οι Ιταλοί σκόραραν και έκαναν το 0-1 με τον Μέχλε που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, μετά από λάθος του Λαλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς στο πρώτο 20λεπτο αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός στην εστία του Μούσο. Ετσι, η Αταλάντα καθάρισε οριστικά την πρόκριση μέσα σε λίγα λεπτά, με τον Μαλινόφσκι που πέτυχε δύο πανομοιότυπα γκολ, το ένα πιο όμορφο από το άλλο.

Ο Ουκρανός επιθετικός αρχικά στο 67′ από πάσα του Κοπμέινερ με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Βάτσλικ. Δύο λεπτά μετά οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν ξανά και ο Μαλινόφσκι με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-3.

Στα επόμενα 20 λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και διατήρησαν το υπέρ τους 3-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Κίτρινες Κάρτες: Σισσέ (4′), Τολόι (54′), Εμβιλά (56′), Α. Καμαρά (85′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ , Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά (68′ Ελ Αραμπί), Μ. Καμαρά, Εμβιλά (68′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Α. Καμαρά, Τικίνιο (74′ Φαντινγκά), Ονιεκούρου

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ (90+1′ Τσινταντίνι), Τζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Μέχλε (84′ Πετσέλα), Μαλινόφσκι (84′ Μιχάιλα), Πεσίνα (56′ Κοπμέινερς), Πάσαλιτς (56′ Μπόγκα)

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
17/2: Μπαρτσελόνα – Νάπολι 1-1, Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ρέιντζερς 2-4, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπέτις 2-3, Σερίφ – Μπράγκα 2-0, Αταλάντα – Ολυμπιακός 2-1, Σεβίλλη – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-1, Λειψία – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2, Πόρτο – Λάτσιο 2-1

ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ
ΣΗΜΕΡΑ

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Σεβίλλη 1-0, Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λειψία 1-3, Ολυμπιακός – Αταλάντα 0-3, Λάτσιο – Πόρτο 2-2.

Νάπολι - Μπαρτσελόνα 1-4, Ρέιντζερς - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-2, Ρεάλ Μπέτις - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 0-0, Μπράγκα - Σέριφ 2-0 (παρ.)