Παγκόσμιο Συλλόγων: Στον τελικό η Φλαμένγκο (video)

clock 06:33 | 18/12/2019

Η μία φιναλίστ για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων είναι πλέον γνωστή. Η πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής, Φλαμένγκο, νίκησε με 3-1, την κορυφαία ομάδα της Ασίας, Αλ Χιλάλ, και περιμένει στον σαββατιάτικο (21/12) τελικό για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας στον πλανήτη, τη νικήτρια του αγώνα της Λίβερπουλ με τη Μοντερέι (Τετάρτη 18/12, 19.30).

Η εξαιρετική ομάδα του πρώην κόουτς του ΠΑΟΚ Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ 18' με τον Αλ Νταουσαρί. Μάλιστα ο σύλλογος από τη Σαουδική Αραβία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, αλλά με το ξεκίνημα του β' 45λεπτου, η βραζιλιάνικη ομάδα ισοφάρισε χάρισε σε τέρμα του Ντε Αρασκαέτα  στο 49'.

Η Αλ Χιλάλ προσπάθησε να μην ηττηθεί από την ανώτερη και πιο ποιοτική «Φλα» αλλά δεν τα κατάφερε καθώς στο 78' ο Μπρούνο Ενρίκε πέτυχε το 2-1 ενώ στο 82' με αυτογκόλ του Αλι Αλμπουλαχί διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (3-1).