Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπάσκετ Κωφών: Τουρκία-Ελλάδα 44-57 -Στην «4άδα» οι γυναίκες-Με την Πολωνία οι άνδρες

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΩΦΟΙ
 clock 20:35 | 19/06/2023

Με τον κόσμο στο πλευρό της και καταθέτοντας την ψυχή τους, οι παίκτριες της Εθνικής μπάσκετ νίκησαν την Τουρκία με 57-44 και πέρασαν στην «4άδα» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κωφών, που διεξάγεται στο Ηράκλειο .

Το σημερινό παιχνίδι είχε πολλά κοινά με αυτό με αντίπαλο την Πολωνία. Και δεν αναφερόμαστε στο γήπεδο (Λίντο), ούτε το ότι ήταν νικητήριο, αλλά στο πως μπήκε η ελληνική ομάδα στον αγώνα. Με τι πάθος διεκδικούσαν οι διεθνείς μας, τα ριμπάουντ επιθετικά και αμυντικά. Με απόλυτη συγκέντρωση στο στόχο τους, που ήταν η 4άδα.  Το είχε πει μια ημέρα πριν άλλωστε η Στεφανία Πατέρα ότι ήταν  έτοιμη η ομάδα για ακόμη μια πρόκληση.

Η καλή ημέρα φάνηκε από την αρχή όταν το ποσοστό των 3ποντων στο ημίχρονο ήταν 75% με 6/8. Ξεπερνώντας το άγχος ενός προημιτελικού στα πρώτα λεπτά, η Εθνική έφθασε να προηγείται και με 10 πόντους (13-3, 15-5, 1’02’’ πριν τη λήξη). Με καλάθι και φάουλ μείωσαν οι Τουρκάλες, αλλά η Λαμπρινή Αγαγιώτου πήρε…το όπλο της και να πυροβολεί με σουτ 3 πόντων, για να κάνει 18-8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με την Τουρκία με μια εύστοχη βολή να κλείνει το ημίχρονο στο -9 (18-9).

Δεύτερο 10λεπτο μια από τα ίδια με τη διαφορά όχι μόνο να διατηρείται, αλλά και να αυξάνεται ακόμη και στους 18 πόντους (36-18, 2’00΄΄) με την Αγαγιώτου και τη Σαρακατσάνη να…πυροβολούν, την Κοτσιάφτη με τα layup και την Πατέρα με τα εύστοχα καλάθια και φάουλ να κλείνουν το ημίχρονο στο +19 (41-22).

Και το δεύτερο μισό του αγώνα άρχισε με 3ποντο της Σαρακατσάνη και τη διαφορά στους 22 (44—22). Ένα σερί της Τουρκίας όμως 8-0 έφερε τη διαφορά στους 14 (44-30). Ένα καλάθι της Κοτσιάφτη (4’34) «ξεκόλλησε» την ομάδα που είχε να σκοράρει σχεδόν τρία λεπτά και διαμόρφωσε το 46-30. Δύο εύστοχες βολές (αστόχησαν στη μία) σε φάουλ πάνω σε σουτ 3 πόντων και ένα σερί 6-0 έφεραν την Τουρκία στο -10 (46-36) που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Τελευταίο 10λεπτο άρχισε με διαφορά στο +10 για την Εθνική Ελλάδος και ένα εύστοχο 2ποντο της Τόγκα (48-36). Η Κοτσιάφτη ήταν αυτή που ευστόχησε και πάλι μετά από ένα τρίλεπτο διάστημα αστοχίας και των δύο ομάδων και έκανε το σκορ 51-36 (5’54’’) πριν τη λήξη. Ένα κλέψιμο της Χαϊνά και ένα καλάθι της Αγαγιώτου, (4’ 44’’) πριν το τέλος ανέβασαν και άλλο τη διαφορά με τις Τουρκάλες να μειώνουν με εύστοχες βολές 53-38 (4.13’’) και στη συνέχεια μ ένα 3ποντο στο 53-41. Δύο συνεχόμενα καλάθια της Πατέρα διαμόρφωσαν το 57-41, μ’ ένα ακόμη τρίποντο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της Νουρ Ουζουντουρουκάν δεν άλλαξαν κάτι, απλά μείωσαν τη διαφορά της ήττας και διαμόρφωσε το τελικό 57-44, που φέρνει την Ελλάδα στην 4άδα της διοργάνωσης. Αντίπαλος της η νικήτρια του ζευγαριού Κένυα-Ουκρανία, με τις Ουκρανές να είναι το φαβορί (σ.σ. παίζουν την ώρα που γραφόταν το κείμενο).

Ο δεύτερος ημιτελικός θα είναι μεταξύ του ζευγαριού των Ολυμπιακών Αγώνων της Βραζιλίας, μεταξύ Ιταλίας και ΗΠΑ.

Το φιλμ του αγώνα

Τουρκία – Ελλάδα 44-57

Τα 10λεπτα: 9-18, 13-23, 14-5, 8-11

Τουρκία (Οζλέμ Σενκάν): (Ελεύθερες βολές 10/16, 2ποντα 8/34, 3ποντα 6/25, Ριμπάουντ 23-11, Ασίστ 14, Κλεψίματα 8, Λάθη 12, Μπλοκ 1, Φάουλ 16): Εσίν Μπικγκιλί 8, Πελίν Γιλμάζ 3 , Νουρ Τσαγκλά Ουζουντουρουκάν 12 (2/12), Ντιλάν Γκοτσμενογλου 17 (4/9) , Μπούσρα Τσεβίκ 4 (0/2), Τσαγκλά Ασλάν , Κούμπρα Ντεμίρ , Σελίν Τσαλισκάν , Βικτόρια Κογιουντσού , Φεϊζανούρ Αμπάτσι , Γκουλφέρ Τοκατλί , Ιντσί Γκογκέρ.

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη): (Ελεύθερες βολές 8/13, 2ποντα 14/37, 3ποντα 7/21, Ριμπάουντ 30-15, Ασίστ 19, Κλεψίματα 8, Λάθη 13, Μπλοκ 3, Φάουλ 12): Χρυσάνθη Χαϊνά 2 (0/2) , Λαμπρινή Αγαγιώτου 11 (3/8), Πετρούλα Τόγκα 4 (0/1), Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 20 (1/1), Στεφανία Πατέρα 11 (0/5), Κωνσταντίνα Χατζιωάννου, Χρυσούλα Σιαπλαούρα, Ευαγγελία Σαρακατσάνη 9 (3/3), Σταυρούλα Κοτσιρέα, Χρυσάνθη Βεράνη , Μαρία Πουλορίνι, Κωνσταντίνα Μπάλκογλου.

Με την Πολωνία οι άνδρες

Για να διεκδικήσει την 5η θέση της διοργάνωσης η Εθνική ανδρών θα πρέπει να περάσει το «εμπόδιο» της Πολωνίας, η οποία ηττήθηκε και αυτή από τη Λιθουανία στο τέλος με 76-74. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί αύριο στις 14:30, στα «2 Αοράκια».

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Γυναίκες (Λίντο)

(Αγώνας 13) Ιταλία- Πολωνία  59-52 (24-13, 10-14, 9-12, 16-13)

(Αγώνας 14) Λιθουανία- ΗΠΑ 41-106 (10-33, 12-21, 12-23, 7-29)

(Αγώνας 15) Τουρκία)-Ελλάδα 44-57 (9-18, 13-23, 14-5, 8-11)

Άνδρες (2 Αοράκια)

(Αγώνας 29) Ελλάδα – Ισραήλ 70-74 (22-18, 18-24, 18-11, 12-21)

(Αγώνας 30) Λιθουανία- Πολωνία 76-74 (19-24, 21-20, 12-16, 24-14)

(Αγώνας 31) ΗΠΑ – Βενεζουέλα 77-59 (20-14, 23-12, 22-12, 12-21)

Το αυριανό (Τρίτη, 20/6) πρόγραμμα

Άνδρες- (Λίντο)

Θέσεις 13-16

(Αγώνας 33) 12:00 (Η 25) Χονγκ Κονγκ - Δομινικανή Δημοκρατία 20-0 (Δεν μετέχει η Δομινικανή Δημοκρατία

(Αγώνας 34)  14:30 Κίνα- (Η 28) Κένυα 0 -20 ( Δεν μετέχει η Κίνα)