Ουκρανία - Ελλάδα: Για τη νίκη-παραμονή η Εθνική γυναικών σήμερα στο γήπεδο του ΟΦΗ

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
 clock 11:35 | 31/10/2023

Αποφασιστικό βήμα για παραμονή στη 2η κατηγορία του Nations League θα επιδιώξει σήμερα (31/10) στο γήπεδο του ΟΦΗ, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των Γυναικών η οποία ως τυπικά φιλοξενούμενη θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία για την 4η αγωνιστική (17:00) του 3ου ομίλου του Nations League. Η είσοδος είναι ελεύθερη για τους φιλάθλους.

Η Εθνική μας με νίκη αποφεύγει και μαθηματικά την 4η θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό στην Γ’ Κατηγορία, ενώ παράλληλα θα αναπτερώσει τις ελπίδες της  για τη 2η θέση που υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία.

Με ισοπαλία, η Ελλάδα θα έχει και πάλι το πάνω χέρι για την 3η θέση, με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους τους να δημιουργούν έναν όμιλο, ο οποίος βάσει της βαθμολογικής συγκομιδής θα κρίνει τις 3 από τις 4 χώρες που θα παραμείνουν στην κατηγορία.

Αυτός είναι ο δεύτερος μεταξύ των δυο ομάδων αγώνας τις τελευταίες μέρες καθώς είχαν συναντηθεί στο ίδιο γήπεδο και την Παρασκευή 27/10, με την Ελλάδα να καταφέρνει να πάρει το τρίποντο, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή. Η Καλινίνα στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ουκρανία, αλλά η «γαλανόλευκη» ισοφάρισε με την Μάρκου στο 36’ και η Σπυριδωνίδου στο 72ο λεπτό υπέγραψε την ανατροπή για την παρθενική νίκη της Εθνικής.

Σερβία-Ουκρανία

Παρακολουθήστε σε Live streaming από το κανάλι της Nova στο YouTube τον αγώνα του UEFA Women's Nations League Ουκρανίας-Ελλάδας (League B, 3ος όμιλος) που διεξάγεται στο γήπεδο του ΟΦΗ (31/10, 17:00) με τυπικά γηπεδούχο την ουκρανική ομάδα και ελεύθερη είσοδο για τους φιλάθλους.

ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-2: Κακή εμφάνιση και πρώτη ήττα στο "Γεντί Κουλέ"-Η βαθμολογία(vid)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 54-66: Με Μήτογλου «πράσινο» το ντέρμπι (vid)