ΟΦΗ-Απόλλων 1-2: Νέα ήττα στο Ηράκλειο (VIDEO)

οφη απολλων
 clock 20:08 | 09/04/2022

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε στο Ηράκλειο και από τον Απόλλωνα, στο πλαισιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League. Η Αθηναική ομάδα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 2-1 και ελπίζει βάσιμα στην παραμονή καθώς μείωσε στους 2 πόντους τη διαφορά από την προτελευταία Λαμία, που έχασε με 3-0 στο Βόλο.

Ο Απόλλων Σμύρνης στο πρώτο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Βούρου αλλά ο Τζοβάρας το είδε στο VAR και αποφάσισε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες

Στο 5' ο Στάικος έδωσε τη μπάλα στον Τσιλιανίδη, που σουτάρει από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Σόρτσαν.

οφη απολλων

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 8'. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πασαλίδης έπιασε την κεφαλιά, με τον Σόρτσαν διώχνει σωτήρια

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει τον Απόλλωνα και να απειλεί την εστία του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πέτυχαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο , κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Φατιόν με κοντινό σουτ έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατα στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 70'. Ο Νέιρα από τα αριστερά γύρισε στο Φελίπε, και ο Βραζιλιάνος με δυνατό διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ. Στο 78' ο Απόλλων με δυνατό σουτ του Σλίβκα, μέσα στην περιοχή έκανε το 1-2.

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο (9’), Φατιόν (23’), Βούρος (71’), Γιαννούλης (75’), Ντεντάκης (89’), 90’+4’ Σόρτσαν

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί - Γιαννούλης, Πασαλίδης (84’ Ουές), Βούρος, Μαρινάκης (54’ Μπαλογιάννης) – Μεγιάδο (84’ Μπουζούκης), Νέιρα, Στάικος (53’ Τοράλ) - Λάμπρου, Τσιλιανίδης (54’ Ντε Γκουζμάν), Φελίπε

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν - Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Ντεντάκης - Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (65’ Τσίμπσαχ) – Μαρτίνες (87’ Φερνάντες), Ντάουντα (46’ Ρόγκνε), Ιωαννίδης (84’ Εμπακόγκου)

Σκόραρε, αλλά τραυματίστηκε ο Γιακουμάκης στο εμφατικό 7-0 της Σέλτικ

Super League 2: Η ΑΕΚ Β' απέσπασε ισοπαλία απο τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό - τα αποτελέσματα