Super League-πλέι άουτ: Ο αδιάφορος Βόλος νίκησε 3-0 τη Λαμία-Νίκες Ιωνικού και Ατρόμητου (video)

Βολος Λαμία
 clock 19:04 | 09/04/2022

Ο Βόλος πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δυο δοκάρια και επιβλήθηκε εύκολα της Λαμίας με 3-0, η οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας για την 3η αγωνιστική των play out της Super League.

Το δοκάρι (εκτέλεση φάουλ από τον Φερνάντες) στο 12’ ήταν η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βόλο να είναι καλύτερος αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Η Λαμία με πεντάδα στην άμυνα, κράτησε άνετα το μηδέν αλλά στην επίθεση δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα.

Τα πάντα άλλαξαν στην επανάληψη. Η Λαμία βγήκε για να παίξει μπάλα και να διεκδικήσει τη νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία. Από δεξιά ο Σιμόν ήταν πολύ καλός, είχε ανεβάσματα και είχε και το δοκάρι στο 53ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, ήταν πιο απειλητικοί αλλά τελικά ο Βόλος σκόραρε στο 72’ με εξαιρετικό τέρμα του Μπαρτόλο μετά την ασίστ του Άλχο (πολύ καλό ματς ο δεξιός ακραίος αμυντικός των γηπεδούχων) ενώ ένα λεπτό μετά ο Φαν Βέερτ είχε δοκάρι για το 2-0!

Ο Φέστα μετά το 1-0 έπαιξε φουλ επίθεση, άλλαξε την πεντάδα στην άμυνα, σε τετράδα, φρέσκαρε και τη μεσαία γραμμή με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Για τον Βόλο σημαντική η επιστροφή στα γήπεδα του Ριένστρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ενώ ο Κώστας Μπράτσος σε έναν ακόμη αγώνα έδωσε ευκαιρία σε νεαρά παιδιά και στο τέλος η ομάδα είχε ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, αφού βρήκε χώρους ο ΝΠΣ να...χτυπήσει στην κόντρα και έτσι πέτυχε ακόμη δύο γκολ.

Η Λαμία στο 87' έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά στο 91' ο Ροσέρο συνεργάστηκε με τον Πουρίτα (οι δύο αλλαγές) και με ωραίο σουτ...τελείωσε το παιχνίδι γράφοντας το 2-0, με τον Φεράρι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα (3-0).

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Σκόρερ: 72’ Μπαρτόλο, 91' Ροσέρο, 95' Φεράρι

Δοκάρια: 12' Φερνάντες, 73’ Φαν Βέερτ - 53' Σιμόν

ΒΟΛΟΣ (4-2-3-1): Παπαδόπουλος – Φεράρι, Λογαράς (68’ λ. τρ. Τριανταφύλλου), Σιέλης, Άλχο – Μεταξάς, Μπαριέντος (77’ Ριένστρα) – Κορέα, Φερνάντες (59’ Ροσέρο), Μπαρτόλο (77’ Πουρίτα) – Φαν Βέερτ

ΛΑΜΙΑ (5-3-2): Σαράνοφ – Σιμόν, Αντέτζο (68’ λ. τρ. Βύντρα), Τζανετόπουλος (77’ Βέλλιος), Λούκας, Μαρτίνεθ (81’ Σαραμαντάς), Τζανδάρης (81’ Μανουσάκης), Μπεχαράνο, Νούνιες – Μανούσος, Καραμάνος (77’ Ρόμανιτς)

«Διπλό» παραμονής ο Ατρόμητος στο Αγρίνιο

Με πρωταγωνιστή σε ένα ακόμη ματς τον Ευθύμη Κουλούρη (ασίστ και νικητήριο γκολ), ο Ατρόμητος έφυγε νικητής από το Αγρίνιο με 3-2 επί του Παναιτωλικού και ουσιαστικά «σφράγισε» την παραμονή του στη Super League και για την επόμενη περίοδο.

Το συγκρότημα του Κρις Κόουλμαν πήρε απόλυτα δίκαια τη νίκη, προηγήθηκε δύο φορές με τους Έρλινγκμαρκ και Μουνίθ και παρότι ισοφαρίστηκε ισάριθμες από τον αρχηγό των γηπεδούχων, Χόρχε Ντίας, βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο μέρος να πετύχει και τρίτο γκολ με τον... μετρ του είδους, Ευθύμη Κουλούρη, ο οποίος έφτασε... αισίως τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα.

Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού και συγκεκριμένα στο 48ο δευτερόλεπτο ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Κουλούρη να δίνει την πάσα στον Έρλινγκμαρκ κι ο Σουηδός μέσος με ωραίο σουτ νίκησε τον Ανέστη (1-0).

Με τη ψυχολογία στα ύψη από το πολύ γρήγορο γκολ που πέτυχε η ομάδα του Κρις Κόουλμαν κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά και απείλησε με δεύτερο τέρμα στο 5΄. Ο Μουνίθ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ανέστης απέκρουσε προσωρινά και στη συνέχεια ο Ισπανός πιχείρησε ένα ακόμα σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μετά το 15΄ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 22΄ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Χόρχε Ντίας. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, αλλά η φάση εξετάστηκε από τον VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ δεν ήταν εκτεθειμένος, ούτε υπήρξε χέρι του Κρονέλιους κι έτσι "γράφτηκε" το 1-1.

Πριν κωπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων οι Περιστεριώτες "χτύπησαν" για δεύτερη φορά. Ο Μουνίθ έκλεψε την μπάλα στο 28΄ στη μεσαία γραμμή και με ένα πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για το 2-1.

Ο Παναιτωλικός, όμως, είχε και πάλι την "απάντηση" στο 36΄, ξανά με τον ίδιο σκόρερ, τον Χόρχε Ντίας. Ο Ουρουγουανός μέσος έπειτα από κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Αντούνες πετάχτηκε κι από κοντά έκανε το 2-2.

Και στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε ανοιχτό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να "κυνηγούν" το γκολ και τον Ατρόμητο να το πετυχαίνει στο 72΄ με το «μόνιμο« σκόρερ του τον τελευταίο καιρό, Ευθύμη Κουλούρη.

Διαιτητής: Δ. Καραντώνης
Κίτρινες: Κορνέλιους, Αντούνες - Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Μουνίθ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιούι, Βργκοτς, Κορνέλιους, Μάρτενσον (73΄ Βαρόνε), Αντούνες (82΄ Μόρσεϊ), Φλόρες, Ντίας (73΄ Μεντόσα), Νταγκό (73΄ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82΄ Καρέλης), Βέργος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κυριακίδης, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Καστεγιάνο, Σάλομον (80΄ Ντένιτς), Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Κλωναρίδης (90΄+1 Δαβιώτης), Κουλούρης, Μουνίθ (76΄ Καρτάλης)

«Σφράγισε» την παραμονή ο Ιωνικός

Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από γκολ του Ριέρα (5΄), ο Ιωνικός επικράτησε στην Τρίπολη 3-2 του Αστέρα, για την 3η αγωνιστική των play-out της Super League, και «επισφράγισε» την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Ο Τσιγκρίνσκι ισοφάρισε για τους Νικαιώτες στο 29΄ και Μάντζης με δύο γκολ (41΄ και 52΄) ολοκλήρωσε την ανατροπή, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 87΄ ο Μουνάφο.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Ριέρα να «χτυπά» στην αντεπίθεση και με πλασέ να ανοίγει το σκορ. Ο Ιωνικός όμως αντέδρασε, απείλησε στο 16΄ με κεφαλιά του Μύγα που έδιωξε δύσκολα ο Τσιφτσής και τελικά ισοφάρισε στο 29΄. Ο Αοσμαν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μύγας πήρε την κεφαλιά και ο Τσιγκρίνσκι με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ δυνατοί στις «στημένες» φάσεις και σε άλλη μία περίπτωση, από φάουλ του Αοσμαν στο 41΄, ο Μάντζης αυτή τη φορά σκόραρε με κεφαλιά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ιωνικός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 52΄, με τον Μάντζη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μετά από κλέψιμο και ασίστ του νεοεισελθόντα Τουράμ. Ο επί της ουσίας αδιάφορος βαθμολογικά Αστέρας κατάφερε απλά να μειώσει στο 87΄ με τον Μουνάφο μετά από πάσα του Ρούμπεν Γκαρσία, γνώρισε την πρώτη ήττα του στα play-out και έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει τον ΟΦΗ στην κορυφή της κατάταξης.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Γκαρσία, Τιλίκα, Μπαράλες - Βαλεριάνος, Μύγας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Αλβαρες, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Γκαρσία, Σανταφέ (46΄ Μουνάφο), Βαλιέντε (79΄ Ιγκλέσιας), Τιλίκα, Σονί (59΄ Σίτο), Ριέρα (46΄ Κρέσπι), Μπενίτο (59΄ Μπαράλες)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Αοσμαν (82΄ Γκοτσούλιας), Ντάλσιο (62΄ Κιάκος), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό (88΄ Τσιριγώτης), Κάνιας, Λένις (46΄ Τουράμ), Μάντζης (82΄ Καμπράλ)

17:15 Λαμία-Ιωνικός

Super League 2: Η ΑΕΚ Β' απέσπασε ισοπαλία απο τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό - τα αποτελέσματα

Γιώργος Καλαϊτζάκης: Εκπληκτικός κόντρα στους Λέικερς με 25 πόντους