Skip to main content
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μπάσκετ: 'Ηττες για Αναγέννηση και "Ηράκλειο"ΟΑΑ-Τα αποτελέσματα στην Α1 και ΕΚΑΣΚ

Image
ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΕΚΑΣΚ
 clock 21:18 | 12/11/2023
writer icon newsroom ekriti.gr

Την πιο βαριά ήττα της μικρής μέχρι τώρα διαδρομής της στις Εθνικές κατηγορίες μπάσκετ, γνώρισε η Αναγέννηση, χάνοντας

με το διόλου τιμητικό 102-54 από τον Πρωτέα Βούλας στην Αθήνα για την Β Εθνική.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Σπυριδάκης 6 (1), Μητρόπαπας 4, Ραζής 10 (1), Κουρέπης 14 (1), Βερτούδος 3 (1), Μαραγκάκης 5 (1), Κριθινάκης 4, Οικονομόπουλος 3, Καλογεράκης 2, Κουκιαδάκης 3, Λαμπράκης

6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 11/11

Πρωτέας Βούλας – Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 102-54
Πανελευσινιακός – ΑΕ Νέας Κηφισιάς    77-74
ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Παγκράτι            96-77
Παλαιό Φάληρο – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ        93-72
Αιγάλεω – Έσπερος Καλλιθέας          84-85

Κυριακή 12/11

Δάφνη – ΑΠΑΣ Νάξου 53-65

Ρεπό: ΟΦΗ

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Πανελευσινιακός 11, 5-1 +59
2. Πρωτέας Βούλας 11, 5-1 +55
_________________________________
3. Δάφνη 11, 5-1 +29
4. Αιγάλεω 10, 4-2 +37
5. ΑΠΑΣ Νάξου 10, 4-2 +66
6. ΟΦΗ 8, 3-2 +1
_________________________________
7. ΑΟΠΦ 8, 3-2 +16
8. Εσπερος Καλλιθέας 7, 2-3 -16
9. ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 7, 1-5 -64
_________________________________
10. Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 7, 2-3 -67
11. ΑΕΝΚ 6, 1-4 -1
12. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 6, 1-4 -13
13. Παγκράτι 6, 0-6 -102

* οι θέσεις 1-2 οδηγούν στα ημιτελικά των Playoffs
** οι θέσεις 3-6 οδηγούν στα προημιτελικά των Playoffs
*** οι θέσεις 10-13 οδηγούν στα Playouts

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 18/11

ΑΕ Νέας Κηφισιάς – Δάφνη
ΑΠΑΣ Νάξου – ΕΦΑΟ Ζωγράφου
Παγκράτι – ΑΟΠΦ
ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ – ΟΦΗ
Έσπερος Καλλιθέας – Πανελευσινιακός
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου – Αιγάλεω

Ρεπό: Πρωτέας Βούλας

@Χωρίς εκτός έδρας νίκη παραμένει το «Ηράκλειο» ΟΑΑ, το οποίο δεν κατάφερε να «σπάσει» το αήττητο της Ελευθερίας μέσα στο Μοσχάτο, χάνοντας με 76-62 στην 4η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της National League 2.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Καμαρινός 11 (2), Πέτρου 11 (1), Κατσούρρι 6, Μαρτίνα 4, Λεφής 4, Καστανιώτης 12, Σαρρής 12 (3), Πετράκης 2, Δαγαλάκης.

 

Ούτε στην Κρήτη, τα Χανιά και το γήπεδο του τοπικού ΑΟΚ δεν σταμάτησε τελικά ο ΑΟ Πεύκης, ο οποίος έφτασε τις 3 σερί νίκες στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής μετά την άνευ αγώνα ήττα του στην πρεμιέρα για τους γνωστούς πλέον λόγους.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής:

Άγιοι Ανάργυροι – Νίκη Αμαρουσίου 84-71
ΑΟΚ Χανιά – Πεύκη 83-95
ΑΟΦ Πορφύρας – ΚΟ Χολαργού 90-87
Ελευθερία Μοσχάτου – Ηράκλειο ΟΑΑ 76-62
Ηλιούπολη – Δάφνη Δαφνίου 69-57
Ένωση Ιλίου – Ερμής Αργυρούπολης 80-97

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Χολαργός 7, 3-1 +62
2. Ελευθερία Μοσχάτου 7, 3-1 +34
_________________________________
3. Ηλιούπολη 7, 3-1 +31
4. Ερμής Αργυρούπολης 7, 3-1 +20
5. Πεύκη 6, 3-1 +22
6. Ένωση Ιλίου 6, 2-2 +5
_________________________________
7. Δάφνη Δαφνίου 6, 2-2 +1
8. Ηράκλειο OAA 6, 2-2 -5
9. ΑΟΦ Πορφύρας 6, 2-2 -12
10. ΓΕ Αγίων Αναργύρων 5, 1-3 -45
_________________________________
11. Νίκη Αμαρουσίου 4, 0-4 -45
12. ΑΟΚ Χανιά 4, 0-4 -68

* οι θέσεις 1-2 οδηγούν στη δεύτερη φάση των Playoffs
** οι θέσεις 3-6 οδηγούν στα Playoffs
*** οι θέσεις 7-10 οδηγούν στα Playouts
**** οι θέσεις 11-12 οδηγούν στον απευθείας υποβιβασμό
***** ο ΑΟ Πεύκης έχει ένα μηδενισμό

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Κυριακή 19/11

Νίκη Αμαρουσίου – ΑΟΦ Πορφύρας
Χολαργός – ΑΟΚ Χανιά
ΑΟ Πεύκης – Ελευθερία Μοσχάτου
Ηράκλειο ΟΑΑ – ΓΣ Ηλιούπολης
Δάφνη Δαφνίου – Ένωση Ιλίου
Ερμής Αργυρούπολης – ΓΕ Αγίων Αναργύρων

@Η άμυνα του Περιστερίου «στραγγάλισε» την ουραγό Καρδίτσα, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίρνει μία άνετη νίκη με 77-48 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και να ισορροπεί το ρεκόρ της σε 3-3.Με την... υπογραφή του Ματίας Λεσόρ, στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε την ώθηση που χρειαζόταν και επικράτησε σήμερα στο «Nick Galis Hall», για την 6η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, επί του Αρη με 75-65.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 11/11

Απόλλων Πατρών – ΠΑΟΚ        54-67
Ολυμπιακός – Προμηθέας Πατρών 92-75

Κυριακή 12/11

Άρης – Παναθηναϊκός 65-75
Περιστέρι – ΑΣ Καρδίτσας 77-48

Δευτέρα 13/11

ΑΕΚ – Κολοσσός
Λαύριο – Μαρούσι

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός     12, 6-0
2. Ολυμπιακός             11, 5-1
3. Προμηθέας Πατρών 10, 4-2
4. Αρης                      10, 4-2
5. ΠΑΟΚ                      9, 3-3
6. Περιστέρι            9, 3-3
7. Λαύριο                 8, 3-2
8. ΑΕΚ                       7, 2-3
_______________________
9. Κολοσσός            7, 2-3
10. Απόλλων Πατρών 7, 1-5
11. Μαρούσι              6, 1-4
_______________________
12. ΑΣ Καρδίτσας        6, 0-6

* οι θέσεις 1-8 οδηγούν στα Playoffs
** η θέση 12 οδηγεί στον υποβιβασμό στην Elite League

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο 18/11

Περιστέρι – Λαύριο
ΠΑΟΚ – Άρης

Κυριακή 19/11

Κολοσσός – ΑΣ Καρδίτσας
Προμηθέας Πατρών – Απόλλων Πατρών
Μαρούσι – Ολυμπιακός

Δευτέρα 20/11

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΑΣΚ

3η αγωνιστική

Ηρόδοτος-ΑΟΚ Ιεράπετρα   67-80
Χανιά BC-Ακαδημία         74-63
Πεδιάδα-Αγ. Νικόλαος      67-65
Ρέθυμνο-ΑΣΚΗΣΗ       64-58
ΟΑ Χανίων-Κύδων       63-35
Ρεπό: Εργοτέλης

Βαθμολογία
1.ΟΑ Χανίων 6 (3-0)
2.Κύδων 5 (2-1)
-.Πεδιάδα ΑΟΧ 5 (2-1)
-.Χανιά BC 5 (2-1)
-.ΑΟΚ Ιεράπετρα 5 (2-1)
6.Εργοτέλης* 4 (2-0)
-Ρέθυμνο 4 (1-2)
8.Aγιος Νικόλαος* 3 (1-1)
-.ΑΣΚΗΣΗ 3 (0-3)
-.Ακαδημία 3 (0-3)
11.Ηρόδοτος* 2 (0-2)

Η επόμενη αγωνιστική (4η)
Σάββατο 18 Νοεμβρίου
18:00 Αγ. Νικόλαος-Χανιά BC (κλ. Αγ. Νικολάου)
18:00 ΑΟΚ Ιεράπετρα-Εργοτέλης (κλ. Ιεράπετρας)
19:00 Κύδων-Ρέθυμνο (κλ. Κλαδισού)
19:00 Ακαδημία-ΟΑ Χανίων (κλ. Ρεθύμνου)
21:00 ΑΣΚΗΣΗ-Ηρόδοτος (κλ. Αλικαρνασσού)
Ρεπό: Πεδιάδα

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Α1 ΕΠΣΗ: Σπουδαίες νίκες για Ηρόδοτο και ΑΟΤ

Γ Εθνική: Ισοπαλίες για Αλμυρό, ΠΟΑ

 

google news icon

Ακολουθήστε το ekriti.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για την Κρήτη και όχι μόνο.

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ράδιο Κρήτη © | 2013 -2024 ekriti.gr Όροι Χρήσης | Ταυτότητα Designed by Cloudevo, developed by Pixelthis