Μακάμπι - Ολυμπιακός 84-69: Σκέτη απογοήτευση!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ
 clock 23:07 | 20/01/2022

Τραγική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (84-69) από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, η οποία μετρούσε 8 σερί ήττες στην EuroLeague .

Αυτή τη φορά δεν υπάρχει η δικαιολογία του κορωνοϊού, της έλλειψης προπονήσεων και των απουσιών. Οι Πειραιώτες γνώρισαν καθαρή ήττα (84-69) στο Τελ Αβίβ, πραγματοποιώντας μία απογοητευτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη, ο οποίος σιγά-σιγά χάνει έδαφος στην κατάταξη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεκάθαρες αδυναμίες στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να κάνουν... πάρτι μέσα στη ρακέτα (22/41-53.7%), με τον Ολυμπιακό παράλληλα να είναι απελπιστικά άστοχος (6/22-27.3%) στα τρίποντα. Οι Πειραιώτες μέτρησαν 15 λάθη, σε αντίθεση με τη Μακάμπι που είχε μόλις 4, δείγμα του πόσο έξυπνα και συγκεντρωμένα λειτούργησε στο ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).

Super league 2: Ο Εργοτέλης πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Ρόδου (2-0)

Γ' Εθνική: Τα γκολ της 9ης αγωνιστικής (video)