Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ 74-98: Τον ...κατασπάραξε η αρκούδα -Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟ
 clock 22:59 | 12/01/2022

Στην επιστροφή του στη δράση, ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στο παγωμένο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ με 98-74 και παραμένει στον βυθό της φετινής Ευρωλίγκας.

Σε γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 12-10. Στο 4΄ είχαμε ένταση ανάμεσα στον Ουάιτ και τον Σενγκέλια, με τον Αμερικανό να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και τον Γεωργιανό με τεχνική ποινή. Η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με 13-17, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 20-17. Νέα απάντηση από τους Μοσχοβίτες, οι οποίοι έκλεισαν μπροστά την α’ περίοδο (20-26). Η διαφορά ανέβηκε στους εννιά, στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (20-29). Με τους «πράσινους» να έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους, το σερί της ΤΣΣΚΑ πήγε στο φοβερό 23-0 (20-40). Ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Σαντ-Ρος σκόραρε μετά από εφτάμισι λεπτά (22-40) αλλά η ομάδα του Ιτούδη διατήρησε τον έλεγχο (26-48 και 30-57). Το ημίχρονο έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ (11/18 τρίποντα) να προηγείται με 27 πόντους, 33-60!

Η μοίρα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους Ρώσους να φτάνουν στο +30 (41-71). Με προσπάθειες του Πέρι, ο ΠΑΟ μείωσε για το 55-77 στο 30’. Η ΤΣΣΚΑ όμως σοβαρή έκανε το 55-84 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Τυπική διαδικασία τα εναπομείναντα λεπτά, με την ομάδα του Στρατού να παίρνει τη νίκη με 98-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98

Αποκλείστηκε ο ΠΑΟΚ

Εφτασε στην... πηγή , αλλά δεν κατάφερε να πιεί νερό ο ΠΑΟΚ. Με μοιραίο τον Ντέιβιντ ΝτιΛίο ο «Δικέφαλος» ηττήθηκε απόψε στο PAOK Sports Arena, στη δεύτερη αναμέτρηση για τα play-in του Basketball Champions League, από την Στρασμπούρ με 80-79 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Γάλλοι διπλασιάζοντας τις νίκες απέναντι στους «ασπρόμαυρους» προκρίθηκαν στους «16» τους BCL.

Ο ΝτιΛίο στα τελευταία δευτερόλεπτα , με το σκορ στο 78-80, είχε την ευκαιρία, με τρεις βολές, είτε να δώσει τη νίκη στους Θεσσαλονικείς, είτε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ευστόχησε , ωστόσο, στη μία, με συνέπεια την ήττα για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-37, 57-52, 79-80

Νιόπλιας: «Είμαστε σοβαροί, κοιτάμε το ματς με τον ΠΑΟΚ»(vid)

Χάντμπολ: Αύριο στα Αοράκια με Βέλγιο η Εθνική που επισκέφθηκε την Ένωση Ηρακλείου