Ήττα της Εθνικής νέων από τη Ρουμανία στο Ηράκλειο

clock 19:05 | 08/11/2017

Η Εθνική ομάδα των νέων ξεκίνησε με ήττα τους αγώνες της στον 10ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαικού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Ηράκλειο. Στο γήπεδο του ΟΦΗ, ηττήθηκε με 2-1 απο τη Ρουμανία ενώ  στο άλλο ματς που έγινε στο Παγκρήτιο η Ρωσία συνέτριψε με 6-0 το Γιβραλτάρ.

H ομάδα του Γιάννη Γκούμα προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Δουβίκα, μετά από ωραία πάσα του Παπάζογλου, ωστόσο οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με τον Μορουτάν στο 39' και στάθηκαν τυχεροί 14 λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Καμπετσή σταμάτησε στο δοκάρι τους. Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έκρινε την αναμέτρηση υπέρ τους πέτυχε με πολύ όμορφο σουτ στο 66' ο Σιντεάν και πλέον η Εθνική Νέων θα χρειαστεί να ψάξει βαθμούς στους δύο επόμενους αγώνες του ομίλου, κόντρα σε Γιβραλτάρ και Ρωσία, προκειμένου να προκριθεί στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα U-19.
Ελλάδα: Σιαμπάνης, Παπάζογλου (78' Λύρατζης), Δημητρίου, Τζοβάρας (46' Εμμανουηλίδης), Χατζηδίμπας, Καμπετσής, Ξενιτίδης, Κωστανάσιος, Ζήσης (46' Μπαξεβάνος), Δουβίκας, Τάμπας
Ρουμανία: Bλαντ, Χαρούτ, Ντίμα, Σκρέλου, Μπόμποτς, Ντράγκομιρ, Μορουτάν. Σιντεάν (67' Μολντοβεάνου), Μάτιαν, Μικόφκσι, Τρουσέσκου (76' Νέτσιου)