Formula 1 - GP Αυστραλίας: Δεύτερη φετινή νίκη για τον Λεκλέρ

Formula 1
 clock 12:29 | 10/04/2022

Ο Σαρλ Λεκλέρ ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix Formula 1 της Αυστραλίας, εκμεταλλευόμενος την pole position που είχε και τις εγκαταλείψεις των Κάρλος Σάινθ και Μαξ Φερστάπεν.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για τον Μονεγάσκο πιλότο και δεύτερη για τη “scuderia”, στα τρία φετινά GP.

Ο πιλότος της Ferrari πήρε και έξτρα βαθμό, για τον ταχύτερο γύρο στον αγώνα και άφησε στη δεύτερη θέση τον Σέρχιο Πέρεθ της Red Bull, ενώ τρίτος ήταν ο Τζορτζ Ράσελ με Mercedes.

Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Λιουίς Χάμιλτον, επίσης με Mercedes και ο Λάντο Νόρις με McLaren. Τον αγώνα εγκατέλειψε στον 23ο γύρο και Σεμπάστιαν Φέτελ, στο φετινό του ντεμπούτο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Γερμανός πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής είχε απουσιάσει τα δυο πρώτα Grand Prix, λόγω κορονοϊού.