EuroLeague: ''Αλωσε'' το Μιλάνο ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός

παο
 clock 23:39 | 22/12/2023

Ο Πααναθηναϊκός κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση  νίκησε στην Ιταλία τη Μιλάνο με 76-68. Η ομάδα του Αταμάν, ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, φτάνοντας τις 9 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Με καλό ρυθμό μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την Μιλάνο να προηγείται με 7-4 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Με Γκραντ και Σλούκα, το “τριφύλλι” πήρε το προβάδισμα, 11-9 στο 6′. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Μέλι και Βόιτμαν με τρίποντα έκαναν το 15-11 στο 7′. Οι Ιταλοί έπαιρναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο με καλάθι του Χάινς πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα, 21-13. Ένα γκολ – φάουλ του Αντετοκούνμπο, ένα φλότερ του Ναν και δύο βολές του Ερνάνγκομεθ, κατέβασαν την διαφορά στο πόντο, 21-20. Ο Γκραντ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στο “τριφύλλι”, αλλά ο Σιλντς με το τέλος του δεκαλέπτου σημείωσε τρίποντο για το 24-22.

Με 5 πόντους του Ερνάνγκομεθ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε… αέρα τριών πόντων, 27-24. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, έπαιζε εξαιρετικά στην άμυνα και με γκολ-φάουλ του Ναν αλλά και κάρφωμα του Λεσόρ, έκανε το 32-24. Η Μιλάνο όμως, είχε απάντηση. Με τρίποντο του Βόιτμαν και κάρφωμα του Τονούτ, έτρεξε ένα 5-0 και μείωσε στους 3, 32-29 στο 15′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (35-35 στο 17′.) Βόιτμαν και Λεσόρ σκόραραν… ακατάπαυστα για το 41-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Τζέριαν Γκραντ να βάζει 5 πόντους, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 46-45 στο 24′. To “τριφύλλι” έβγαζε την μία άμυνα μετά την άλλη και με τρίποντο του Κέντρικ Ναν έκανε το 49-45. Ο Σιλντς με τρεις πόντους μείωσε στον πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι σκορ με τους Ναν και Λεσόρ για το 53-48. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με τον Ερνάνγκομεθ να βάζει δύο βολές πήγαν την διαφορά στους 7, 55-48. Η ομάδα του Μεσίνα και πάλι όμως είχε άμεση απάντηση με τέσσερις πόντους του Σιλντς και δίποντο του Μπάρον για το 55-54. Ο Παναθηναϊκός δεν… πτοήθηκε από την πίεση της Ολίμπια και με τους Σλούκα και Αντετοκούνμπο να σκοράρουν έκανε το 59-54 στο 29′. Η περίοδος έκλεισε με βολές του Χάινς για το 59-56.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ο Μπορτολάνι με τρίποντο και ο Πόιθρες από κοντά έδωσαν προβάδισμα στην Μιλάνο, 61-59. Η ομάδα του Αταμάν, βρήκε 5 πόντους με Γκριγκόνις και Μήτογλου και ανέκτησε τα ηνία, 64-61 στο 33′. O Φλακαντόρι με δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 65-65. Ο Παναθηναϊκός με δύο βολές του Λεσόρ και 4 πόντους του Ναν έκανε το 71-65. O Σιλντς με τεράστια ψυχραιμία και κρύο αίμα, ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ναν απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σλούκας για το τελικό 76-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76