Champions League: Νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μάντσεστερ Σίτι, 1-0 την Ίντερ στον τελικό (βίντεο)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ
 clock 23:55 | 10/06/2023

Η  Μάντσεστερ Σίτι είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης καθώς νίκησε έστω και δύσκολα με 1-0 την εξαιρετική Ίντερ στον τελικό του Champions League, που έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Ετσι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπαιο τη χρονιά κάνοντας τρεμπλ.

Η Ίντερ μπήκε πιο δυνατά στον τελικό και έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «πολίτες» ήταν ιδιαίτερα νευρικοί στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία των «νερατζούρι», που έβγαζαν δύναμη και πάθος στο παιχνίδι τους και έψαχναν την ευκαιρία να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Στο 6ο λεπτό η ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο «Ατατούρκ», με το σουτ του Μπερνάρντο από πλάγια θέση να περνάει λίγο άουτ.

Στο 27ο λεπτό οι νταμπλούχοι Αγγλίας έφτασαν κοντά στο γκολ, ωστόσο το σουτ του Χάαλαντ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, εξουδετέρωσε ο Ονάνα.

Εννέα λεπτά αργότερα οι «πολίτες» δέχτηκαν ένα μεγάλο πλήγμα, καθώς ο «ιθύνων νους» της Σίτι, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς, κι έτσι έδωσε τη θέση του στον Φόντεν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βέλγος στέκεται ιδιαίτερα άτυχος σε έναν ακόμη τελικό Champions League, καθώς λόγω τραυματισμού είχε αντικατασταθεί και σε αυτόν του 2021 απέναντι στην Τσέλσι.

Στο 59ο λεπτό η Ίντερ λίγο έλειψε να κάνει το 0-1, όταν από τραγικό λάθος στην άμυνα της Σίτι, ο Λαουτάρο βγήκε τετ-α-τετ από πλάγια θέση με τον Έντερσον. Εντούτοις επέλεξε να τελειώσει τη φάση μόνος του, αντί να πασάρει στον Λουκάκου, βλέποντας τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ να αποκρούει.

Στο 68ο λεπτό οι Άγγλοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που τόσο έψαχναν. Ο Ακάντζι τροφοδότησε με μία υπέροχη κάθετη τον Μπερνάρντο, ο οποίος έκανε το γύρισμα, με την μπάλα μετά από κόντρα να στρώνεται στον Ρόδρι, που με άψογο τελείωμα από τα όρια της περιοχής έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα οι «νερατζούρι» έφτασαν μία ανάσα από το 1-1, με τον Ντιμάρκο να πιάνει μία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, βλέποντας την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Μάλιστα αυτή του στρώθηκε εκ νέου, με τη νέα κεφαλιά του Ιταλού όμως να χτυπάει αυτή τη φορά πάνω στο σώμα του Λουκάκου.

Στο 88ο λεπτό οι Ιταλοί έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Λουκάκου, ο οποίος μετά την κεφαλιά-πάσα του Γκόνζενς δεν καταφέρνει να σκοράρει από απόσταση αναπνοής, με τον Έντερσον να διώχνει ενστικτωδώς την κεφαλιά του!

Κίτρινες: Μπαρέλα (Ίντερ), Λουκάκου (Ίντερ), Χάαλαντ (Σίτι)