Basket League: Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Καρδίτσα

ολυμπιακος
 clock 17:25 | 27/12/2022

Την δέκατη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε της Καρδίτσας στο “Γιάννης Μπουρούσης” με 89-75. Πλέον οι “ερυθρόλευκοι”, στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι… “αιωνίων” με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά. Η Καρδίτσα, “πατούσε” καλύτερα στο παρκέ και με τον Μπέχαϊμ να σημειώνει 4 πόντους προηγήθηκε με 7-4 στο 5′. Ο Ολυμπιακός, σιγά σιγά έβρισκε λύσεις με τους Γουόκαπ και ΜακΚίσικ και ανέκτησε το προβάδισμα, 12-10 στο 8′. Οι Πειραιώτες, έσφιξαν την άμυνα τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο συν 7, 20-13.

Σκυτάλη από τον Γουόκαπ πήρε ο Ταρίκ Μπλακ, ο οποίος με 5 διαδοχικούς πόντους στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου έδωσε στον Ολυμπιακό την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, 25-16. Η διαφορα, όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν. Με τρίποντο του Μιχάλη Λούτζη, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 10, 30-20 στο 15′. H διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο συν 12, 41-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος. Ο Ολυμπιακός… έβλεπε τον Σακίλ ΜακΚίσικ να βάζει το ένα τρίποντο μετά το άλλο με την διαφορά να πηγαίνει στους 16, 56-40. Οι γηπεδούχοι, δεν τα παρατούσαν και με τον Πριτζέτ μείωσαν και πάλι στους 12, 62-50. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και με drive του Παπανικολάου έκλεισαν την περίοδο στο συν 17, 69-52.

Με ένα 5-0 σερί ξεκίνησε το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την διαφορά στο συν 21, 73-52. H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με ευκολία διατηρούσε το υψηλό προβάδισμα, αφού με τρίποντο του Πίτερς διαμορφώθηκε το 80-57. H Καρδίτσα, ήταν αξιόμαχη, πάλευε ρίχνοντας και πάλι την διαφορά στους 15, 86-71 στο 38′. Τελικώς, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 89-75, παραμένοντας αήττητοι στην Basket League.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους (6/8 εντός πεδιάς), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26:36′.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89

ΟΦΗ: Με Τσιλιανίδη η αποστολή για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό!

Super League: Ο Γκορτσίλας διαιτητής στο Παναθηναϊκός-ΟΦΗ