Απόλλων - ΟΦΗ 0-0: Πολύτιμη ισοπαλία για την Κρητική ομαδα

Απολλων ΟΦΗ
 clock 18:59 | 10/04/2021

Έναν πολύτιμο βαθμό, στη μάχη για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, απέσπασε ο ΟΦΗ, μετά την λευκή ισοπαλία στη Ριζούπολη με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας έφτασε τους 30 πόντους και είναι ακόμη πιο άνετος, με τον ΟΦΗ στους 24 πόντους να συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Απόλλων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο της Ριζούπολης πολύ δυνατά και μάλιστα στα πρώτα τέσσερα λεπτά δημιούργησε τρεις ευκαιρίες. Στο 1ο λεπτό ο Βάτερμαν απέκρουσε προσπάθεια του Μαρκ Φερνάντεθ, στο 2' ο Μαρινάκης πρόλαβε τον Κολ, ενώ στο 4' ο Λισγάρας έπιασε μία σκαστή κεφαλιά.

Αν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο απειλητικοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κρατούσαν και κυκλοφορούσαν την μπάλα, έχοντας παράλληλα μπλοκάρει τον ΟΦΗ με τον σχηματισμό τους.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική στο πρώτο μέρος. Δεν μπορούσε να κρατήσει την κατοχή, έκανε αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή και αναπτυσσόταν με ανορθόδοξο τρόπο. Το 0-0 παρέμεινε έως και το τέλος του ημιχρόνου.

Τα Expected Goals από την Opta σας δείχνουν τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τα γκολ που θα "έπρεπε" να πετύχει με βάση τις τελικές της. Όσο πιο μεγάλος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευκαιρία. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τις τελικές κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από στημένες φάσεις, κτλ.

ΚΑΤΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ Ο ΟΦΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος πήρε την κατοχή της μπάλας. Κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα σε σχέση με το πρώτο μέρος, ωστόσο ξανά δεν απειλούσε. Οι Κρητικοί δεν έβρισκαν τελικές στην εστία του Βέρχουλστ, με τους γηπεδούχους να είναι καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου αναζητούσε τρόπους να γίνει επικίνδυνη στην κόντρα. Μάλιστα, στο 54ο λεπτό απείλησε με σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή, στο οποίο χρειάστηκε δύο προσπάθειες ο Βάτερμαν για να μπλοκάρει.

Πατήστε στο "Πραγματικός σχηματισμός" για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, η εικόνα στο ματς δεν άλλαξε. Ο ΟΦΗ αν και εξακολουθούσε να έχει την κατοχή δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την εστία του Βέρχουλστ, με τις ημιτελείς ευκαιρίες να είναι αρκετές.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας που έψαχνε να χτυπήσει στην κόντρα, ούτε εκείνος δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος. Έτσι, το 0-0 έμεινε έως και το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκεθ, Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Φατιόν, Κόλ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης, Μαρκ Φερνάντεθ

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς, ντε Γκουζμάν, Στούρτζεον, Σαρδινέρο